Nowaja Gazieta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowaja Gazieta
Ilustracja
Państwo  Rosja
Wydawca ANO RID „Nowaja Gazieta“
Tematyka polityczno-społeczna
Pierwszy numer 1 kwietnia 1993[1][2]
Redaktor naczelny Dymitrij Muratow
Średni nakład 600 000 egz.
Strona internetowa

Nowaja Gazieta (ros. Новая Газета, czyli po polsku „Nowa Gazeta”) – gazeta o profilu liberalnym, ukazująca się w Moskwie, wybranych regionach Rosji i poza jej granicami. Z powodu częstych problemów finansowych, gazeta wielokrotnie zmieniała częstotliwość i dni wydawania. Obecnie pojawia się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki[3].

Siedziba redakcji mieści się w Moskwie. Jej redaktorem naczelnym jest Dmitrij Muratow, a na jej łamach publikowali m.in. Michaił Gorbaczow i Andriej Piontkowski.

W swoich treściach gazeta odchodzi od typowego dziennikarstwa informacyjnego, skupiając się w swoich artykułach na pogłębionych komentarzach, analizach i reportażach. Jej znakiem rozpoznawczym jest niebieska kolorystyka i strona tytułowa drukowana w układzie poziomym.

Gazeta nie unika trudnych tematów, prowadziła np. dziennikarskie śledztwo w sprawie śmierci Anny Politkowskiej, która pracowała w „Nowoj Gazietie” w latach 1999-2006[4]. Trzy lata wcześniej, 3 lipca 2003 r., zmarł w wyniku otrucia reporter gazety „Nowaja Gazieta”, Jurij Szczekoczichin[5]. "Wyrok" wydano na niego za opublikowanie fragmentu książki Aleksandra Litwinienki Wysadzić Rosję. 19 stycznia 2009 r. zamordowano (wraz z rosyjskim obrońcą praw człowieka Stanisławem Markiełowem) współpracowniczkę gazety, dziennikarkę Anastazję Baburową[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]