Stanisław Markiełow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Markiełow
Станисла́в Ю́рьевич Марке́лов
Ilustracja
Fotografia z 2007 r.
Data i miejsce urodzenia

20 maja 1974
Moskwa

Data i miejsce śmierci

19 stycznia 2009
Moskwa

Przyczyna śmierci

zamach

Zawód, zajęcie

dziennikarz, prawnik

Stanisław Markiełow ros. Станисла́в Ю́рьевич Марке́лов (ur. 20 maja 1974 w Moskwie, zm. 19 stycznia 2009 w Moskwie) – rosyjski prawnik i dziennikarz, obrońca praw człowieka.

Stanisław Markiełow był obrońcą Czeczenów, których bliscy zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy. Oskarżał płk Jurija Budanowa, osądzonego za gwałt i morderstwo Ełzy Kungajewej – młodej Czeczence. Brał udział w głośnych sprawach politycznych. Na łamach Nowej Gaziety publikował artykuły śledcze o Czeczenii. Doprowadził do skazania Siergieja Łapina ps. Kadet za znęcanie się nad Czeczenami. Był adwokatem osób, których krewni zostali zabici podczas szturmu służb specjalnych na teatr na Dubrowce. Domagał się pełnego wyjaśnienia okoliczności tego tragicznego wydarzenia. Współpracował z Amnesty International.

Został zamordowany podczas powrotu z konferencji prasowej wraz ze swoją współpracowniczką, młodą dziennikarką Anastazją Baburową zaledwie kilkaset metrów od Kremla na ul. Prieczystienka. Był kolejną ofiarą zamachów na obrońców praw człowieka w Rosji rządzonej przez Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa. Jego śmierć przypomnia zabójstwo dziennikarki Anny Politkowskiej (której również był adwokatem). Według rosyjskiego analityka Pawła Felgenhauera, szczegóły zabójstwa wskazują, że dokonano go na wewnętrzne zlecenie rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB[1][2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. Felgenhauer, The Russian Security Services – The Prime Murder Suspect.
  2. Obituary for Stanislav Markelov by Vladislav Bugera, JRL (20 January 2009) (the copy).
  3. Murder in Moscow. Press criticism, KGB-style. weeklystandard.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)]. by Stephen Schwartz, The Weekly Standard (23 February 2009).