Nowy Świat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowy Świat (obszar zielony), Stary Świat (obszar szary)
Amerigo Vespucci budzi Amerykę. Alegoryczna rycina z XVI wieku

Nowy Świat – wspólna nazwa (holonim) kilku części świata, zwłaszcza lądów:

Innymi słowy są to lądy poznane przez Europejczyków w czasach nowożytnych. Kontynenty znane im od starożytnościEuropa, Azja i Afryka – są znane jako Stary Świat.

Termin ten bywa używany w biogeografii – przykładowo małpy szerokonose bywają nazywane małpami Nowego Świata, zwłaszcza w języku angielskim (ang. New World monkeys).

Ewolucja pojęcia[edytuj | edytuj kod]

Określenie wprowadzone w XVI-wiecznej Europie, w okresie wielkich odkryć geograficznych, dla nowo odkrytych lądów: początkowo odnosił się do Ameryk[1]. Spopularyzowanie tego terminu przypisuje się florenckiemu podróżnikowi Amerigo Vespucciemu, który w liście do przyjaciela i patrona, Wawrzyńca Popolano z młodszej linii Medyceuszy użył określenia Mundus Novus (Nowy Świat) na ziemie odkryte przez Kolumba, podważając tym samym tezę, jakoby były to wschodnie krańce Azji[2]. List został opublikowany w 1503 roku, a postawienie przez Vespucciego tezy o odkryciu zupełnie nowego kontynentu spowodowało, że ląd ten nazwano na jego cześć Ameryką[3]. W następnych stuleciach do Nowego Świata włączono też Australię, Oceanię oraz Antarktydę[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowy Świat, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-01].
  2. Amerigo Vespucci, Mundus Novus: Letter to Lorenzo Pietro Di Medici, Princeton University Press, 1916 [dostęp 2021-08-15] (ang.).
  3. Toby Lester: The Fourth Part of the World. New York: Free Press, 2009, s. 342–352. ISBN 978-1-4165-3531-7. [dostęp 2021-08-15]. (ang.).