OHSAS 18001

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OHSAS 18001 (Occupational Health and Safety Assessment Series), najczęściej spotykany międzynarodowy odpowiednik polskiej normy PN 18001 (System zarządzania BHP). Obie te normy są prawie identyczne i wdrożenie systemu według jednej normy jest prawie tożsame z wdrożeniem drugiej normy. Należy pamiętać, że norma PN-N-18001:2004 jest polską normą a nie normą ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej).

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna próbowała podejść do opracowania międzynarodowego standardu ISO 18001, jednak prace nie zostały zakończone. Głównym powodem, dla którego nie udało się opracować i wydać wspólnego standardu, były znaczące różnice w prawodawstwie w zakresie bezpieczeństwa pracy w różnych państwach Europy. To, co w jednym kraju jest dobrowolne, w innym okazywało się obligatoryjne.

System zarządzania BHP zgodny z OHSAS 18001 jest jednym z częściej certyfikowanych systemów zarządzania w Polsce. Równie często spotyka się systemy zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego, lub systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności np. zgodne z HACCP. Certyfikat systemu zarządzania jakością, środowiskowego lub BHP wydawany jest przez firmy certyfikujące zwane jednostkami certyfikującymi po przeprowadzeniu audytu certyfikującego.