Object Linking and Embedding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Object Linking and Embedding (OLE) – mechanizm osadzania m.in. obiektów. Nazwa OLE nie jest jednoznaczna, może charakteryzować wiele różnych technologii.

OLE 1[edytuj | edytuj kod]

Do 1993 roku nazwą OLE (OLE 1) określało się technologie osadzania dokumentów w innych dokumentach. I tak np. w dokumencie programu MS Word można było osadzić wykres z programu MS Excel; zmiany w wykresie wykonane w Excelu powodowały automatyczną ich aktualizację w dokumencie programu Word, gdzie wykres Excela był osadzony.

Składnik OLE pozwala na umieszczanie w kolekcjach plików utworzonych w aplikacjach zewnętrznych, takich jak MS Word, Excel, Corel Draw, Microsoft Equation, PowerPoint, MindMan itp. Potrafi on wyświetlać pliki utworzone w każdej aplikacji obsługującej standard OLE 2.0. W przypadku, gdy aplikacja obsługuje tzw. edycję „na miejscu”, możliwa będzie również edycja plików bez opuszczania programu, w którym pracujemy. Na przykład jeśli dokument MS Word wstawiony do kolekcji zostanie przełączony w tryb edycji, menu i paski narzędzi programu, w którym pracujemy zostaną zastąpione odpowiednimi elementami programu Word. Dzięki niemu w prosty sposób możemy poprawiać obraz wstawiony do tekstu.

OLE 2[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku Microsoft wprowadził nową technologię OLE 2, opartą na technologii COM. OLE 2 nie oznaczało już tylko osadzania dokumentu w innym dokumencie, ale znacznie szerszą technologię budowania programów opartą na komponentach.

Technologia oparta jest na technologii COM i stanowi podstawę koncepcji tworzenia oprogramowania dla systemów Windows. Umożliwia tworzenie uniwersalnych obiektów pisanych w dowolnych językach programowania i wielokrotne ich wykorzystanie przez różne aplikacje. Integruje oprogramowanie od dowolnych producentów.

W 1996 roku komponenty OLE (COM) związane z interfejsem otrzymały nazwę ActiveX.

Automation[edytuj | edytuj kod]

Automation (dawniej OLE Automation) jest usługą systemu Windows, umożliwiającą aplikacjom tworzenie i sterowanie obiektami w innych aplikacjach[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • ActiveX
  • OCX – poprzednik technologii ActiveX
  • DCOM – rozproszona technologia COM, odpowiedź Microsoftu na technologię CORBA
  • OPC – OLE dla automatyki przemysłowej (ang. OLE for Process Control)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Overview of Automation (ang.). Microsoft. [dostęp 2015-05-21].