XNA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Microsoft XNA Game Studio
Autor Microsoft
Platforma sprzętowa Microsoft Visual Studio
System operacyjny Microsoft Windows
Pierwsze wydanie 11 listopada 2006
Aktualna wersja stabilna 4.0 Refresh / 6 października 2011; 7 lat temu
Licencja EULA
Strona internetowa

XNA – zbiór narzędzi firmy Microsoft pozwalającym na tworzenie gier przeznaczonych dla systemu Windows, konsoli Xbox 360 jak również telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone. Microsoft XNA Studio Express jest bezpłatnym środowiskiem programistycznym bazującym na serii Visual Studio Express. W skład środowiska wchodzi szereg pomocy, szablonów, zestawów startowych i obszerna dokumentacja pozwalająca na szybkie tworzenie gier takich jak gry platformowe, FPS czy strategie czasu rzeczywistego. XNA Framework Content Pipeline jest zestawem narzędzi pozwalającym programistom na o wiele łatwiejsze dołączanie grafiki 3D do swoich aplikacji. Powstał też Mono.Xna (MonoGame) – open source'owy odpowiednik XNA na wszystkie platformy obsługiwane przez Mono oraz OpenGL[1].

XNA to akronim rekurencyjny od ang. XNA’s not acronymed[2].

XNA Framework[edytuj | edytuj kod]

XNA Framework bazuje na implementacji .NET Compact Framework 2.0 dla aplikacji pisanych na platformę Xbox 360 i .NET Framework 2.0 dla systemu Windows. Zawiera bogaty zestaw bibliotek klas, które są przeznaczone specjalnie do tworzenia gier komputerowych. Biblioteki te są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić łatwe przeniesienie programu na inną platformę sprzętowo-systemową, bez dokonywania wielu poprawek w kodzie. Tworzone aplikacje mogą działać na systemach Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows Phone 7 i Xbox 360. Programy mogą być pisane właściwie przy użyciu każdego języka programowania zgodnego z .NET, jednak oficjalnie jest obsługiwany jedynie C# oraz Visual Basic. Wraz z wydaniem systemu operacyjnego Windows 8 oraz zintegrowanego środowiska programistycznego Visual Studio 2012 Microsoft zrezygnował z rozwoju pakietu XNA[3].

Framework pozwala programistom zapomnieć o większości niskopoziomowych niuansów, związanych z tworzeniem gier, które mogą różnić się w zależności od platformy sprzętowej.

XNA Framework obsługuje zarówno grafikę dwuwymiarową jak i 3D. Obsługuje także kontrolery Xboxa 360, włącznie z kontrolowaniem ich wibracji.

XNA Math[edytuj | edytuj kod]

XNA Math jest biblioteką programistyczną wspomagającą wykonywanie obliczeń arytmetycznych i algebraicznych na wektorach (2-,3- i 4-wymiarowych) i macierzach (3x3 i 4x4). Wykorzystywana jest szeroko przy tworzeniu gier komputerowych (renderowanie grafiki, animacje). Działania wykonywane są na liczbach zmiennoprzecinkowych pojedynczej precyzji.

XNA Creators Club i App Hub[edytuj | edytuj kod]

XNA Creators Club to społeczność internetowa skupiająca programistów tworzących gry przy wykorzystaniu frameworku XNA i Game Studio. Członkowie CC mają dostęp do materiałów edukacyjnych (artykuły, tutoriale, starter-kity, narzędzia programistyczne), minigier i ofert partnerów klubu. Dodatkowo mogą brać udział w dyskusjach na specjalnym forum dotyczącym wszystkich aspektów tworzenia gier komputerowych. Obecnie został przekształcony w portal App Hub.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona projektu
  2. FAQ XNA (dostęp: 14.11.2011) (ang.)
  3. The Future of XNA Game Studio and Windows 8. giantbomb.com. [dostęp 2013-06-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]