ActiveX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ActiveX
Logo ActiveX
Logo programu
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie 1996
Licencja open source

ActiveX – rodzaj komponentów i kontrolek możliwy do użycia w programach pisanych za pomocą takich narzędzi jak Delphi, Visual Basic, C++, Java, Power Builder i wielu innych. Technologia ActiveX pozwala na przekazywanie danych pomiędzy różnymi aplikacjami działającymi pod kontrolą systemów operacyjnych Windows. Technologia ta jest ułatwieniem dla programisty – pozwala oszczędzić czas, który trzeba by poświęcić na pisanie własnych sposobów komunikacji pomiędzy programami.

ActiveX wywodzi się z wcześniejszych technologii MicrosoftuOLE i COM. ActiveX jest zaprojektowana jako technologia modularna.

Z technologii tej korzystają kontrolki ActiveX, służące do uruchamiania aplikacji osadzonych w interfejsie użytkownika, na przykład na formie na stronie WWW (jako aplet).

Z technologicznego punktu widzenia, kontrolki ActiveX są podzbiorem komponentów typu COM. Kontrolki ActiveX mają swój początek w komponentach VBX, na bazie których stworzono kontrolki OCX, nazwane później ActiveX.

W Delphi pewne specyficzne komponenty ActiveX będące kontenerami złożonymi z innych kontrolek określane są mianem ActiveForm. Komponenty typu ActiveForm (jak również ActiveX) mogą zostać osadzone na stronie www programu Internet Explorer (czyniąc ją jednak niedostępną dla użytkowników innych przeglądarek).

Z powodu licznych problemów z bezpieczeństwem, nierzadko zaleca się wyłączanie obsługi ActiveX w przeglądarce Microsoft Internet Explorer.

Od kilku lat firma Microsoft zmieniła rodzaj głównej technologii wytwarzania kontrolek, tworząc środowisko .NET, jednak technologia COM/ActiveX jest dalej obsługiwana i możliwa do użycia w środowisku .NET.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]