ActiveX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ActiveX
Logo ActiveX
Logo programu
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie 1996
Licencja open source
[bez wartości Strona internetowa]

ActiveX – przestarzała biblioteka komponentów i kontrolek stworzona przez Microsoft. ActiveX mógł służyć do wymiany danych pomiędzy różnymi aplikacjami działającymi pod kontrolą systemów operacyjnych Windows. W szczególności był wykorzystywany w przeglądarce Internet Explorer do wywoływania różnych funkcji systemowych (np. do wsparcia AJAX). Wsparcie dla ActiveX zostało wycofane w 2015 w przeglądarce Microsoft Edge[1].

ActiveX wywodzi się z wcześniejszych technologii MicrosoftuOLE i COM[2]. ActiveX jest zaprojektowana jako technologia modularna.

Z technologicznego punktu widzenia, kontrolki ActiveX są podzbiorem komponentów typu COM. Kontrolki ActiveX mają swój początek w komponentach VBX(inne języki), na bazie których stworzono kontrolki OCX, nazwane później ActiveX.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Z technologii tej korzystały kontrolki ActiveX, służące do uruchamiania aplikacji osadzonych w interfejsie użytkownika, na przykład na formie na stronie WWW (jako aplet).

Niektóre obiekty można było również używać bardziej bezpośrednio w JavaScript (właściwie JScript). W szczególności w IE5 w ramach biblioteki MSXML(inne języki) udostępniono dostęp do asynchronicznego wywołania żądań (później element technologii AJAX, który został ustandaryzowany jako XMLHttpRequest)[3].

W Delphi pewne specyficzne komponenty ActiveX będące kontenerami złożonymi z innych kontrolek określane są mianem ActiveForm. Komponenty typu ActiveForm (jak również ActiveX) mogą zostać osadzone na stronie www programu Internet Explorer (czyniąc ją jednak niedostępną dla użytkowników innych przeglądarek).

Alternatywy[edytuj | edytuj kod]

Technologia ActiveX jako taka nie została zaimplementowana w żadnej innej przeglądarce, nawet w nowej przeglądarce Microsoftu. Microsoft ostrzegał również przed używaniem ActiveX w IE11, ponieważ technologię można było wykorzystać do zbierania danych o komputerze lub do uszkodzenia go[4].

Microsoft zmienił rodzaj głównej technologii dla kontrolek, tworząc środowisko .NET. Kontrolki Windows Forms wyparły ActiveX, ale częściowe wsparcie dla ActiveX zostało zachowane przynajmniej do wersji 4.x[5].

W przeglądarkach różne rodzaje kontrolek zostały ustandaryzowana w ramach HTML5. Wcześniej już pojawił się obiekt XHR zastępujący żądania AJAX przez ActiveX, a w 2015 roku w Chrome i w Firefox zaimplementowane zostało nowe Fetch API[6][7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A break from the past, part 2: Saying goodbye to ActiveX, VBScript, attachEvent…, Microsoft Edge Blog, 6 maja 2015 [dostęp 2021-04-12] (ang.).
  2. Introduction to ActiveX Controls [dostęp 2020-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-13] (ang.).
  3. Sunava Dutta, Native XMLHTTPRequest object, IEBlog, 3 lutego 2006 [dostęp 2021-04-12] [zarchiwizowane z adresu 2006-02-03].
  4. Use ActiveX controls for Internet Explorer 11, support.microsoft.com [dostęp 2021-04-12].
  5. Considerations When Hosting an ActiveX Control on a Windows Form, Microsoft Docs, 30 marca 2017 [dostęp 2021-04-12] (ang.).
  6. Matt Gaunt, Introduction to fetch(), Google Developers, marzec 2015 [dostęp 2021-04-12] (ang.).
  7. David Walsh, fetch API, David Walsh Blog, 15 kwietnia 2015 [dostęp 2021-04-13] (ang.).