Obraz Matki Bożej Radosnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Radosna
Ilustracja
Ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Radosnej (stary kościół) w Ptaszkowej
Miejsca kultu

Ptaszkowa

Początek kultu

po 1734

Czas powstania wizerunku

ok. 1734 r.

Patronka

Parafii w Ptaszkowej

Data wspomnienia

12 września

Obraz Matki Bożej Radosnej (Imienia Najświętszej Maryi Panny) – cudowny obraz znajdujący się w kościele parafialnym pw. Imienia NMP w Ptaszkowej, w Małopolsce, w powiecie nowosądeckim koło Grybowa.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz powstał około roku 1734 i przedstawia postać Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus (na ciemnym tle), którego Maryja trzyma na lewej ręce. Obraz jest kopią obrazu Matki Bożej z kościoła świętego Ducha w Lublinie[1][2].

Obraz Matki Bożej Radosnej sprowadził do Ptaszkowej sędzia z Nowego Sącza i Krakowa – Michał Stadnicki. Modlił się o swoje zdrowie w Lublinie przed obrazem Maryi w kościele pw. Ducha świętego. Miał tam wizję (inne źródła podają, że miał sen), w której Matka Boża obiecała mu jeszcze 7 lat życia, jeśli postara się zaprowadzić jej kult w Ptaszkowej. Stadnicki wypełnił prośbę Maryi. Gdy powrócił do zdrowia postarał się o kopię obrazu NMP z Lublina i przywiózł ją do Ptaszkowej. W 1734 roku obraz został wprowadzony do kościoła. Obraz Matki Bożej Ptaszkowskiej został umieszczony w głównym ołtarzu kościoła parafialnego – Wszystkich świętych zajmując miejsce figury Matki Bożej ze Słonecznikiem (z roku 1420). Obraz był odnawiany w roku 1911 i 1958 oraz obecnie[3]. Maryja w tym obrazie od początku była nazywana Matką Bożą Ptaszkowską. Tytuł Matka Boża Radosna związany jest z wizytacją parafii w Ptaszkowej, która odbyła się w 1968 r. przez biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, który w ten sposób wówczas nazwał wizerunek Maryi[4]. Radosna, ponieważ z obrazu Matki Bożej widać uśmiechającą się Maryję.

Po wybudowaniu nowego kościoła parafialnego, który jest pw. Imienia NMP, przed jego konsekracją przeniesiono w procesji ulicami Ptaszkowej obraz ze starego do nowego kościoła. Tej uroczystości przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Odbyło się to 12 maja 2016 roku[5]. Obraz jest umieszczony w nowym kościele na bocznej prawej ścianie świątyni tuż nad tabernakulum[6].

Od początku obraz Madonny z Dzieciątkiem uważany był za największy skarb Ptaszkowej. W każdą środę odbywa się nowenna do Matki Bożej Radosnej podczas, której odczytywane są intencje[7]. Uroczystości ku czci Pani Ptaszkowskiej (odpust parafialny) odbywają się w niedzielę po 12 września (liturgiczne wspomnienie Imienia NMP)[8].

Modlitwa do Matki Boskiej Radosnej z Ptaszkowej[9][edytuj | edytuj kod]

Matko Boża Radosna – pozdrawiamy Cię w łaskami słynącym Ptaszkowskim Obrazie.

Przychodzimy do Ciebie, Matko Najlepsza, przynosząc swoje radości, ale i troski dnia codziennego. Ufamy, że tak jak tulisz Swojego Syna w tym Cudownym Obrazie, tak przygarniesz do swego serca tych, którzy proszą o Twoją pomoc.

Wejdź Uśmiechnięta Pani do naszego życia. Zapal serce miłością szlachetną i prowadź z macierzyńską czułością. Pomóż pokonać pokusy, wytrwać w dobrych postanowieniach i zasłużyć na radość oglądania Cię w niebie.

Pani Najświętsza, klęczymy u stóp Twoich z nadzieją, że wysłuchasz tego, co jest troską każdego z nas.

Maryjo, tyle ludzkich łez otarłaś, tyle smutku zamieniłaś w radość. Wyproś u Swojego Syna łaski, o które prosimy. Jeśli zaś Pan Bóg inaczej postanowił, to pomóż zdać się na Jego wolę.

Matko pełna spokoju i łagodności! Zawierzamy Ci nasze rodziny, bliskich pracujących za granicami naszej ojczyzny i wszystkich, których spotykamy na swojej drodze. Polecamy Ci zwłaszcza tych, którzy pogubili się w swoim życiu. Prosimy, opiekuj się naszą parafią, wspieraj pracę naszych kapłanów, umacniaj w nas jedność i wiarę dla dobra całego Kościoła.

Amen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matka Boża Radosna w Ptaszkowej - Przymierze z Maryją [online], piotrskarga.pl [dostęp 2022-06-28].
  2. Obraz Matki Bożej Radosnej
  3. Witamy w Ptaszkowej! - Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych [online], www.ptaszkowa.pl [dostęp 2022-06-28].
  4. Grzegorz Brożek, Dom Maryi [online], tarnow.gosc.pl, 13 maja 2016 [dostęp 2022-07-07].
  5. Galeria z uroczystości przeniesienia obrazu Matki Bożej Radosnej do nowego kościoła [online], Ptaszkowa, 12 maja 2016 [dostęp 2022-06-28] (pol.).
  6. Obraz Maryi w nowym kościele
  7. Skrzynka modlitewna [online], Ptaszkowa, 6 kwietnia 2018 [dostęp 2022-06-28] (pol.).
  8. Agnieszka Chadzińska, Imieniny Maryi [online], niedziela.pl, 25 września 2018 [dostęp 2022-06-28] (pol.).
  9. Nowa modlitwa do Matki Boskiej Cudownej z Ptaszkowej [online], Ptaszkowa, 26 sierpnia 2016 [dostęp 2022-06-28] (pol.).