Ocypode quadrata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ocypode quadrata[1]
(Fabricius, 1787)
Ocypode quadrata
Ocypode quadrata
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Nadrodzina Ocypodoidea
Rodzina Ocypodidae
Podrodzina Ocypodinae
Rodzaj Ocypode
Gatunek Ocypode quadrata
Synonimy
  • Cancer quadrata Fabricius, 1787
  • Cancer arenarius Catesby, 1771
  • Ocypode arenaria (Catesby, 1771)

Ocypode quadratagatunek kraba z rodzaju Ocypode charakteryzujący się żywym żółto-białym ubarwieniem.

Krab średnich lub dużych jak na rodzaj rozmiarów. Karapaks z wierzchu drobno i gęsto ziarenkowany, szerszy niż dłuższy, o wklęsłych bocznych połowach krawędzi orbitalnych. Zewnętrzne kąty orbitalne są ostro trójkątne i skierowane w przód. Najszersze miejsce karapaksu znajduje się w przedniej ⅓, gdzie jego krawędzie boczne są nieco wypukłe. Słupki oczne nie są odsiebnie przedłużone poza rogówkę oka. Na propodicie większych szczypiec znajduje się listewka strydulacyjna, złożona z 15–18 guzków. Przednie powierzchnie propoditów dwóch początkowych par nóg krocznych wyposażone są w środkowy rządek szczecin i długie szczeciny na grzbietowej i brzusznej krawędzi. Samice cechują się długim i bardzo wąskim wieczkiem płciowym. Samce mają gonopody pierwszej pary pozbawione głaszczka, zgrubiałe po obu stronach kanalika nasiennego i poszerzone w części odsiebnej[2].

Gatunek zachodnio-atlantycki, rozsiedlony wzdłuż wybrzeży od Block Island w Stanach Zjednoczonych na północy po Rio Grande do Sul w Brazylii na południu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ocypode quadrata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b K. Sakai, M. Türkay. Revision of the genus Ocypode with the description of a new genus, Hoplocypode (Crustacea: Decapoda: Brachyura). „Memoirs of the Queensland Museum — Nature”. 56, s. 665–793, 2013.