Oczekiwania inflacyjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oczekiwania inflacyjne – przewidywanie, jak w przyszłości będzie się zmieniała inflacja. Oczekiwania inflacyjne dotyczą podmiotów profesjonalnie zajmujących się finansami i osób prywatnych. W Polsce badaniem oczekiwań inflacyjnych zajmuje się GUS (od 2014 roku, wcześniej badania na zlecenie Narodowego Banku Polskiego przeprowadzał IPSOS)[1].

Wyróżnia się:

  • Adaptacyjne oczekiwania inflacyjne – okresowo wolniejsza inflacja skłania ludzi do oczekiwania podobnego trendu w przyszłości, uznają oni, że skoro teraźniejsze tempo inflacji maleje, stopniowo zmniejsza się również przewidywana przyszła stopa inflacji. Teoria oczekiwań adaptacyjnych opiera się na założeniu, że przyszłość będzie podobna do niedawnej przeszłości.
  • Racjonalne oczekiwania inflacyjne – ludzie potrafią dobrze wykorzystać dostępne informacje o sytuacji gospodarczej, „profesjonalnie” przewidują jej zmiany i natychmiast się do nich dostosowują. Teoria racjonalnych oczekiwań wychodzi z założenia, że ludzie zazwyczaj prawidłowo przewidują przyszłość.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oczekiwania inflacyjne konsumentów. nbp.pl. [dostęp 2014-07-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • System finansowy w Polsce. Bogusław Pietrzak, Zbigniew Polański, Barbara Woźniak (red.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. ISBN 978-83-01-15236-9.