Przejdź do zawartości

Ogórek kołobrzeski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogórki kołobrzeskie

Ogórek kołobrzeski – regionalny produkt warzywny, charakterystyczny dla gminy Gościno pod Kołobrzegiem. 24 maja 2006 wpisany na polską Listę produktów tradycyjnych[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kołobrzeskie źródła solankowe wykorzystywane były w różnych celach już w VII–VIII wieku. Zastosowanie solanki do kiszenia ogórków datuje się już od czasów sprzed II wojny światowej. Polscy osadnicy po 1945 kontynuowali to dziedzictwo. Tradycyjnie kołobrzeskie ogórki kisi się z dodatkiem czosnku, korzenia chrzanu i łodyg kopru[1]. Przygotowane są na bazie wody pozyskiwanej ze źródła solankowego nr 18 w Kołobrzegu[2].

W 2004 produkt zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” (Poznań) w kategorii produktów i przetworów pochodzenia roślinnego, a w 2005 w tym samym konkursie zdobył nagrodę „Perły”[1]. Tę samą nagrodę w 2018 zdobył pokrewny produkt regionalny – kiszone zielone pomidory na solance kołobrzeskiej[3].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Ogórki użyte do przygotowania przetworu powinny być cylindryczne, średnio długie (5–10 cm), zielone z jaśniejszymi smugami, typu grubobrodawkowego, w przekroju mięsiste i jędrne, z widocznymi nasionami. Muszą pochodzić z ziemi kołobrzeskiej przy zachowaniu zasad rolnictwa ekologicznego[2].

Smak jest uzależniony od czasu fermentacji. Ogórek małosolny winien być lekko kwaśny z charakterystycznym posmakiem świeżej fermentacji, delikatnie słony, mieć niepowtarzalny smak i zapach dzięki mikroelementom zawartym w naturalnej solance ze źródeł solankowych znajdujących się na wyspie Solnej w Kołobrzegu. Ogórek kiszony powinien być bardziej kwaśny, o niepowtarzalnym smaku i zapachu czosnku, kopru i chrzanu[2].

1
Ogórki w słoikach
2
Ogórek w całości
3
Krajanka z ogórków kołobrzeskich
Ogórek kołobrzeski

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Agnieszka Kołodziej, Produkty tradycyjne województwa zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Szczecin, 2013, s.5, ISBN 978-83-88664-18-2
  2. a b c Ogórek kołobrzeski. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [dostęp 2017-01-17].
  3. Nagrody "Perła 2018" – produkt regionalny, w: Smak i Tradycja, nr 26/2018, Polska Izba Produktu Regionalnego, Warszawa, 2018, s.17, ISSN 2084-1671