Przejdź do zawartości

Omomiłek różnoplamy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Omomiłek różnoplamy
Metacantharis discoidea
(Ahrens, 1812)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

omomiłkowate

Podrodzina

Cantharinae

Plemię

Cantharini

Rodzaj

Metacantharis

Gatunek

omomiłek różnoplamy

Omomiłek różnoplamy[1] (Metacantharis discoidea) – gatunek chrząszcza z rodziny omomiłkowatych i podrodziny Cantharinae.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1812 roku przez Augusta Ahrensa pod nazwą Cantharis discoidea. W 1886 roku Jules Bourgeois wyznaczył go gatunkiem typowym nowego rodzaju Metacantharis[2].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wydłużonym ciele długości od 9 do 11 mm. Głowę ma pomarańczową, zwykle z czarną plamą na ciemieniu. Przedplecze ma wypukłą krawędź przednią, szeroko zaokrąglone kąty przednie oraz lepiej zaznaczone, ale niewystające, zaokrąglone kąty tylne[3]. Ubarwienie ma pomarańczowe, jednolite lub z czarną plamą środkową, czasem rozbitą na parę plamek. Kolor tarczki jest pomarańczowy. Pokrywy są żółtobrązowe z przyczernieniem wzdłuż szwu i na wierzchołkach, a niekiedy także wzdłuż krawędzi zewnętrznych[3][1]. Powierzchnię mają krótko owłosioną[3]. Odnóża są pomarańczowe z goleniami tylnej pary ciemniejszymi niż przedniej i środkowej, często też z czarną obrączką na wierzchołkach ud tylnej pary[1]. U samców przednie pazurki wszystkich par odnóży są rozwidlone, u samic zaś wszystkie pazurki są niezmodyfikowane[3].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad rozmieszczony głównie od nizin do pogórzy, w góry wkraczający tylko dolinami[4]. Związany jest z lasami iglastymi, zasiedlając ich skraje, polany i przylegające do nich łąki[5][4]. Osobniki dorosłe obserwuje się od kwietnia do lipca[4]. Żerują na pyłku i owadach. Larwydrapieżnikami[1].

Gatunek palearktyczny. W Europie znany jest z Francji[6], Belgii, Holandii[4], Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Albanii i Grecji[6]. W Azji notowany z Kaukazu. W Polsce obecny jest głównie na południu kraju[4][5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Metacantharis discoidea – Omomiłek różnoplamy. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2023-08-03].
  2. Sergey V. Kazantsev. An annotated checklist of Cantharoidea (Coleoptera) of Russia and adjacent territories. „Russian Entomological Journal”. 20 (4), s. 387–410, 2011. DOI: 10.15298/rusentj.20.4.05. 
  3. a b c d Arved Lompe: Gattung Metacantharis Bourgeois. [w:] Käfer Europas [on-line]. Coleonet.de, 2010. [dostęp 2023-08-03].
  4. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Buprestoidea, Elateroidea i Cantharoidea. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (10), 1985. 
  5. a b Antoni Kuśka, Omomiłki (Coleoptera, Cantharidae): Cantharinae i Silinae Polski, „Monografie Fauny Polski”, 21, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, 1995.
  6. a b Metacantharis discoidea (Ahrens, 1812). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-08-03].