Onsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Onsen

Onsen (jap. 温泉?)japońskie gorące źródła, na których zbudowano kąpieliska publiczne: łaźnie (sentō), baseny[1]. Wiele źródeł ma właściwości lecznicze - zawierają pierwiastki (niektóre nawet radioaktywne) i minerały.

Podczas korzystania z onsenów obowiązują takie same zasady jak w sentō i prywatnych łazienkach: przed wejściem do basenu należy dokładnie wyszorować całe ciało mydłem i starannie opłukać się z mydlin. Większość kąpielisk w onsenach stosuje rozdział płci, ale zdarzają się również koedukacyjne. W przypadku tych ostatnich z reguły nie wpuszcza się cudzoziemców[1].

Woda w onsenie musi pochodzić ze źródeł cieplicowych, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie przeciwko ponownemu ogrzaniu jej do pożądanej temperatury, jeśli zbytnio ostygła w wodociągu doprowadzającym ją do kąpieliska.

Onseny, jako kurorty, często dysponują zapleczem noclegowym i gastronomicznym, głównie w postaci ryokanów i tradycyjnych restauracji, serwujących lokalne specjały. Ostatnio pojawiają się atrakcje dodatkowe: masaże, aromaterapia, spa. W niektórych onsenach oferuje się również kąpiele błotne i piaskowe (leżakowanie w kopczyku gorącego piasku).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Japońskie (i nie tylko) słowa i zwroty. W: Marcin Bruczkowski: Bezsenność w Tokio. Warszawa: Rosner & Wspólnicy, 2004, s. 385. ISBN 83-89217-51-1.