Ryokan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryokan

Ryokan (jap. 旅館 ryokan?) – tradycyjna japońska gospoda (zajazd, hotel) świadcząca usługi noclegu i wyżywienia dla podróżujących. Znajdują się na terenie całego kraju, a w historycznych centrach turystycznych – jak Kioto czy Nara – występują licznie. Rozpiętość cenowa usługi noclegu w ryokanie waha się od 40 do 400 dolarów za jedną noc.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wywodzący się z okresu Edo (1603-1868) japoński hotel posiada zwracającą uwagę, wykonaną z drewna, masywną bramą ze wspaniałymi, ręcznie robionymi zdobieniami przedstawiającymi rozmaite rośliny, zwierzęta i ludzkie postacie. Nieodzownym elementem ryokanu na zewnątrz jest także ogród japoński, często odsunięty od ulicy (lokalizuje się za budynkiem). Równie często spotyka się ryokany uformowane w ciąg budynków ułożonych na planie prostokąta, w taki sposób, że w centrum placu, który okala ciąg połączonych ze sobą przejściami budynków znajduje się ogród. Dzięki temu jest on dostępny dla każdego gościa zajazdu, a zasłonięcie przez budynki powoduje wytłumienie hałasów.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

W zależności od klasy i wielkości, wnętrze ryokanu otwiera mały przedsionek lub też przestronny, mieszczący kanapy i krzesła hall, w którym przybysze mogą zdjąć obuwie i zamienić na domowe kapcie, które oferują gospodarze (warunek konieczny do przekroczenia progu ryokanu i poruszania się po matach tatami).

W pokojach gościnnych podłogę pokrywają maty tatami. Dodatkowe wyposażenie stanowi niewielki, niski stół, przy którym goście mogą wypić herbatę i zjeść posiłek. Bywa również, że na posiłki goście zapraszani są do wspólnej sali, w której przy takich samych niewysokich ławach podawane są japońskie i europejskie potrawy (do uzgodnienia z gospodarzami).

Do niemal każdego pomieszczenia wchodzi się przez przesuwne drzwi (fusuma). Są one wykonane z drewnianych listew przecinających się pod kątem prostym i tworzących równą kratownicę, której otwory zaślepia cienki, jasny papier. Zimą, wyposażenia pokoju dla gości dopełnia mały piecyk gazowy, którym ogrzewane są pomieszczenia. Niektóre ryokany posiadają niewielkie balkony wychodzące na ogród. Istotnym elementem wystroju pomieszczenia są figury czczonych bóstw. W alkowach umieszczane są wiszące obrazy (kakemono), na których przedstawiona jest przeważnie natura (wodospad, skały i rośliny) wraz z opisem kaligraficznym lub wierszem.

Charakterystyczną cechą ryokanów są także łaźnie (o-furo). Najważniejszym elementem ich wyposażenia są wanny wykonane najczęściej z drewna. Jeżeli ryokan znajduje się w pobliżu naturalnych, gorących źródeł (onsen), to ciepła woda w ofuro może stamtąd pochodzić. Kąpiel w ofuro stanowi japońską tradycję i konieczne jest stosowanie się do obowiązujących tam zasad. Do kąpieli goście udają się w tradycyjnym japońskim stroju yukata, które znajdują się w pokoju gościnnym do dyspozycji turystów. Przed zanurzeniem się w wannie z gorącą wodą (korzysta z niej wiele osób) trzeba dokładnie umyć całe ciało.

Posiłki[edytuj | edytuj kod]

Większość ryokanów oferuje w cenie noclegu dwa posiłki: śniadanie oraz obiad lub kolację. Miejscem, gdzie spożywa się posiłek może być - w zależności od oferty gospodarzy - pokój wynajmowany przez turystów bądź też wspólna sala jadalna. Z reguły, goście mogą wybrać tradycyjny posiłek japoński lub dania w stylu zachodnim. Japońskie potrawy mogą zawierać regionalne bądź sezonowe przysmaki. W gościńcach japońskich kładzie się nacisk na punktualność gości na posiłku.