Przejdź do zawartości

Onthophagus wayaua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Onthophagus wayaua
Huijbregts et Krikken, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

żukokształtne

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

Scarabaeinae

Plemię

Onthophagini

Rodzaj

Onthophagus

Gatunek

Onthophagus wayaua

Onthophagus wayauagatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny Scarabaeinae.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2012 roku przez Johannesa Huijbregtsa i Jana Krikkena na łamach „Tijdschrift voor Entomologie”. Jako lokalizację typową wskazano Sibela Range na indonezyjskiej wyspie Bacan w archipelagu Moluków. Epitet gatunkowy pochodzi od położonej blisko Sibela Range wioski Wayauna[1].

O. wayaua zaliczany jest do grupy gatunkowej malasiacus na Molukach reprezentowanej także przez O. malasiacus i O. sibela[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o tęgim, wysklepionym ciele długości od 6 do 10 mm, zwykle ubarwionym głównie brązowoczarno z ciemnobrązowymi odnóżami, rzadziej jaśniejszym. Wierzch ciała jest praktycznie łysy, obficie i delikatnie punktowany, miejscami mikrosiateczkowany. Spód ciała i odnóża zaopatrzone są w chetopory z jasnobrązowymi szczecinkami. Głowa jest punktowana i pomarszczona. Nadustek ma przednią krawędź szeroko i równomiernie zaokrągloną do bardzo delikatnie zafalowanej, lekko odgiętą, na szczycie obrzeżoną, a powierzchnię poprzecznie pomarszczoną. Listwa czołowo-nadustkowa u obu płci jest praktycznie prosta i ciągnie się między krawędziami nadustkowo-policzkowymi. Policzki mają szeroko zaokrąglone i obrzeżone krawędzie. Oczy są duże, szeroko-eliptyczne. U samców na powierzchni czołowo-ciemieniowej między oczami leży jedna para niskich, zwróconych ku górze, niepołączonych, prawie stożkowatych guzków. U samic między oczami znajduje się dobrze wykształcona, poprzeczna listwa z wyraźnie kątowo zagiętymi na końcach krawędziami. Przedplecze jest mocno sklepione, pozbawione wcisku środkowego, o krótko zaokrąglonych i niemal prostych kątach przednich oraz zaokrąglonych kątach tylnych i krawędzi tylnej. Przód przedplecza opada gwałtownie począwszy od zwykle wyraźnie wykształconej fałdy antedyskalnej. Tarczka jest słabo widoczna. Pokrywy są szerokie, każda z ośmioma prostymi do lekko zakrzywionych, wąskimi rzędami oraz lekko sklepionymi międzyrzędami. Odnóża przedniej pary mają golenie z czterema dużymi zębami zewnętrznymi, z których trzy odsiebne są większe i zaostrzone. Pygidium jest czarne, u podstawy obrzeżone. Genitalia samca mają zwężające się ku szpatułkowatym szczytom paramery[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla pobrzeża lasów równikowych. Rozwija się w odchodach ssaków[1].

Gatunek australazjatycki, endemiczny dla indonezyjskiego archipelagu Moluków, znany tylko z wysp Halmahera i Bacan[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Johannes Huijbregts, Jan Krikken. Taxonomy of Moluccan Onthophagus , including eight new species (Coleoptera: Scarabaeidae: Scarabaeinae). „Tijdschrift voor Entomologie”. 155 (1). s. 29–55. DOI: 10.1163/221194312X651337.