Opactwo Saint Étienne de Bassac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Opactwo św. Szczepana w Bassac
Abbaye Saint-Étienne de Bassac
nr rej. PA00104242
Ilustracja
Kościół klasztorny
Państwo

 Francja

Miejscowość

Bassac

Kościół

rzymskokatolicki

Rodzaj klasztoru

opactwo

Właściciel

1. benedyktyni (do rewolucji francuskiej)
2. misjonarze św. Teresy od Dzieciątka Jezus (od 1947)

Fundator

hrabia Marche Jarnac Wardrade Loriches i jego żona Rixendis

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Opactwo Saint Étienne w Bassac”
Ziemia45°39′43″N 0°06′19″W/45,661944 -0,105278

Opactwo św. Szczepana w Bassac – wczesnośredniowieczne opactwo benedyktyńskie w Bassac, w departamencie Charente. Ma status zabytku o szczególnej wartości.

Brama opactwa
Zabudowania mieszkalne opactwa

Historia[edytuj | edytuj kod]

Detal sklepienia

Opactwo benedyktyńskie zostało ufundowane przez właściciela pobliskich włości Jarnac Wardrade'a Lorichesa hrabiego Marche oraz jego żonę Rixendis po powrocie z pielgrzymki do Rzymu. Pierwsi mnisi w liczbie 20 oraz opat nazwiskiem Aymard pochodzili z opactwa Saint Cybard, nowo powstała wspólnota podlegała diecezji w Saintes. Została poświęcona w 1015 i otrzymała wówczas potrójne wezwanie: Najświętszej Maryi Panny, św. Szczepana oraz świętych Piotra i Pawła. W praktyce najczęściej określana była po prostu jako klasztor św. Szczepana (Etienne). W XII wieku klasztor przeszedł generalną przebudowę, w czasie której zatracił pierwotne cechy stylu romańskiego na rzecz gotyku.

Poważne straty opactwo poniosło w czasie wojny stuletniej, splądrowane przez hrabiego Derby, a następnie wojska angielskie. Mnisi podjęli wówczas rozbudowę opactwa oraz ufortyfikowali je na wypadek nowych napaści. Pracami kierował opat Henri de Courbon, który zajął się również ponowną dekoracją i rozbudową kościoła klasztornego, pałacu opata oraz zabudowań mieszkalnych. Fortyfikacje nie uchroniły jednak klasztoru przed nowymi zniszczeniami w czasie wojen religijnych - obiekt został splądrowany najpierw przez protestantów (w 1564), a następnie przez katolików, w czasie ostrych walk pod Jarnac. W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej benedyktyni zostali wygnani z opactwa, a jego zabudowania przekształcone w świątynię Istoty Najwyższej. To wtedy na fasadzie wykonano widoczny do dziś napis "Lud francuski wierzy w Istotę Najwyższą oraz w nieśmiertelność duszy" (zdanie Maksymiliana Robespierre'a). Następnie obiekt został czasowo opuszczony (do 1820), po czym po remoncie oddany zakonowi misjonarzy Św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cały kompleks budynków wzniesiony jest na planie prostokąta w stylu gotyckim, z zachowaniem pierwotnego układu budynków, fundamentów oraz części oryginalnych romańskich murów. Połączony z budynkami mieszkalnymi kościół klasztorny jest dwunawowy, oparty na systemie przypór, z ostrołukowymi oknami z maswerkiem. Wnętrze podzielone jest na dwie części - powszechną, w której pochowani są fundatorzy opactwa, oraz dostępną jedynie dla zakonników. Nad całością góruje dwunastowieczna dzwonnica, łącząca w sobie motywy romańskie (półkoliste okna na czterech poziomach) oraz gotyckie (stożkowata iglica). Kościół przykryty jest sklepieniami krzyżowo-żebrowym oraz gwiaździstym.

Wejście na teren mieszkalnych zabudowań opactwa (obecne pochodzą w większości z XV-XVIII wieku) wiedzie poprzez romańską bramę z efektownym portalem. Wewnątrz czworoboku tworzonego przez jednopiętrowe zabudowania dla zakonników urządzony został ogród. Pierwotnie wewnętrzny dziedziniec otaczały gotyckie arkady, obecnie już nieistniejące, których ślady nadal są widoczne na murach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona