Marche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy regionu administracyjnego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Marche
region
Flaga
Flaga
Państwo  Włochy
Siedziba Ankona
Powierzchnia 9 694 km²
Populacja 
• liczba ludności

1 529 391
• gęstość 154 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba prowincji 5
Liczba gmin 246
Położenie na mapie Włoch
Położenie na mapie
Ziemia 43°19′N 13°00′E/43,316667 13,000000

Marche (wł. Marche, wym. ˈmɑrkɛ; w języku polskim używane również Marchia Ankonitańska[1][2]) – region administracyjny w środkowych Włoszech, ciągnący się na płd. wsch. od San Marino, nad Adriatykiem na długości 160 km. Graniczy z następującymi regionami: Emilia-Romania, Toskania, Umbria, Lacjum i Abruzja. Zajmuje powierzchnię 9694 km², zamieszkuje go 1,4 miliona osób, a stolicą jest Ankona (104 000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia wynosi 147 osób na km². Jest to region wybitnie rolniczy, z przeważającymi w krajobrazie starannie utrzymanymi winnicami, gajami oliwnymi, polami, łąkami i pastwiskami. W przemyśle istotne gałęzie stanowi przemysł obuwniczy, papierniczy oraz wyrób instrumentów muzycznych.

W skład regionu Marche wchodzą prowincje: Prowincja Ankona, Prowincja Pesaro e Urbino, Prowincja Ascoli Piceno, Prowincja Macerata, i od 2009 roku Prowincja Fermo.

Marche jest ostatnim włoskim regionem po stronie Adriatyku przed tzw. Mezzogiorno, czyli południową, znacznie słabiej rozwiniętą gospodarczo częścią kraju - region sąsiadujący od południa, Abruzja zaliczany jest do grupy regionów południowych (a Marche jeszcze do centralnych).

W regionie używa się powszechnie czterech głównych dialektów i kilkadziesiąt mniejszych, o charakterze bardziej lokalnym (nawet w miejscowościach oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów można spotkać całkiem różne odmiany włoskiego.

Prezydentem regionu jest Gian Mario Spacca (PD).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]