Przejdź do zawartości

OpenEXR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
OpenEXR
Logo OpenEXR
Logo programu
Autor Industrial Light & Magic
Aktualna wersja stabilna 1.6.1
Platforma sprzętowa Wieloplatformowa
System operacyjny Wieloplatformowa
Rodzaj biblioteka
Licencja BSD
Strona internetowa

OpenEXRotwarty format zapisu obrazów HDR, stworzony przez firmę Industrial Light and Magic i przeznaczony do wykorzystania w przemyśle filmowym. Wraz ze specyfikacją formatu udostępnia jest wzorcowa implementacja oraz narzędzia demonstrujące możliwości formatu. Cechą charakterystyczną formatu jest to, że każdy piksel jest reprezentowany przez 16- oraz 32-bitowe liczby zmiennoprzecinkowe ze znakiem, co pozwala na większą kontrolę nad kolorem oraz kontrastem[1].

Format w filmach[edytuj | edytuj kod]

Został, między innymi, zastosowany w procesie produkcji filmów: Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Faceci w czerni II, Gangi Nowego Jorku oraz Znaki[2].

Kompresja[edytuj | edytuj kod]

Umożliwia przechowywanie danych nieskompresowanych jak i skompresowanych za pomocą jednej z trzech podstawowych metod[3]:

  • PIZ – piksele danych poddawane są kompresji falkowej. Kompresja i dekompresja trwa tyle samo czasu. Najlepsza spośród zaimplementowanych metod kompresji, po jej zastosowaniu obraz ma od 35% do 55% swojej początkowej wielkości;
  • ZIP – dane kompresowane są przy pomocy otwartej biblioteki zlib. W tym przypadku dekompresja jest szybsza niż przy użyciu PIZ, jednak kompresja jest nieznacznie wolniejsza. Po kompresji obraz ma od 45% do 55% swojej początkowej wielkości;
  • RLE – najszybsza metoda kompresji, wykorzystująca algorytm RLE. Charakteryzuje się niewielką efektywnością – obraz po kompresji ma od 60% do 75% swojej początkowej wartości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • OpenImageIO – biblioteka implementująca obsługę formatu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje o formacie OpenEXR. LinuxPlanet. [dostęp 2009-07-23]. (ang.).
  2. Informacje o zastosowaniu formatu w filmach na oficjalnej stronie OpenEXR. Industrial Light & Magic. [dostęp 2009-07-27]. (ang.).
  3. Informacje o formacie na stronie nVidii (tabela 26-2). nVidia. [dostęp 2009-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-12)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]