OpenEXR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OpenEXR
Autor Industrial Light & Magic
Aktualna wersja stabilna 1.6.1
Platforma sprzętowa Wieloplatformowa
System operacyjny Wieloplatformowa
Rodzaj biblioteka
Licencja BSD
Strona internetowa

OpenEXRotwarty format zapisu obrazów HDR, stworzony przez firmę Industrial Light and Magic i przeznaczony do wykorzystania w przemyśle filmowym. Wraz ze specyfikacją formatu udostępnia jest wzorcowa implementacja oraz narzędzia demonstrujące możliwości formatu. Cechą charakterystyczną formatu jest to, że każdy piksel jest reprezentowany przez 16 oraz 32 bitowe liczby zmiennoprzecinkowe ze znakiem, co pozwala na większą kontrolę nad kolorem oraz kontrastem[1].

Format w filmach[edytuj | edytuj kod]

Został, między innymi, zastosowany w procesie produkcji filmów: Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Faceci w czerni II, Gangi Nowego Jorku oraz Znaki[2].

Kompresja[edytuj | edytuj kod]

Umożliwia przechowywanie danych nieskompresowanych jak i skompresowanych za pomocą jednej z trzech podstawowych metod[3]:

  • PIZ – piksele danych poddawane są kompresji falkowej. Kompresja i dekompresja trwa tyle samo czasu. Najlepsza spośród zaimplementowanych metod kompresji, po jej zastosowaniu obraz ma od 35% do 55% swojej początkowej wielkości;
  • ZIP – dane kompresowane są przy pomocy otwartej biblioteki zlib. W tym przypadku dekompresja jest szybsza niż przy użyciu PIZ, jednak kompresja jest nieznacznie wolniejsza. Po kompresji obraz ma od 45% do 55% swojej początkowej wielkości;
  • RLE – najszybsza metoda kompresji, wykorzystująca algorytm RLE. Charakteryzuje się niewielką efektywnością – obraz po kompresji ma od 60% do 75% swojej początkowej wartości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • OpenImageIO - biblioteka implementująca obsługę formatu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje o formacie OpenEXR. LinuxPlanet. [dostęp 2009-07-23]. (ang.).
  2. Informacje o zastosowaniu formatu w filmach na oficjalnej stronie OpenEXR. Industrial Light & Magic. [dostęp 2009-07-27]. (ang.).
  3. Informacje o formacie na stronie nVidii (tabela 26-2). nVidia. [dostęp 2009-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-12)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]