Przejdź do zawartości

Ora Ballet Cat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ora Ballet Cat
Ilustracja
Ora Ballet Cat
Producent

Ora

Zaprezentowany

Listopad 2021

Okres produkcji

od 2022

Miejsce produkcji

Taizhou

Dane techniczne
Segment

C

Typy nadwozia

5-drzwiowy hatchback

Napęd

przedni

Długość

4401 mm

Szerokość

1880 mm

Wysokość

1633 mm

Rozstaw osi

2750 mm

Masa własna

2183 kg

Liczba miejsc

5

Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze

Wey Dream

Ora Ballet Catelektryczny samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany pod chińską marką Ora od 2022 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Ora Ballet Cat - tył
Ora Ballet Cat na parkingu

W kwietniu 2021 podczas Shanghai Auto Show chińska marka samochodów elektrycznych Ora koncernu Great Wall przedstawiła kontrowersyjny prototyp dużego, 5-drzwiowego hatchback Ora Punk Cat oddającego w obszernym zakresie charakterystyczną bryłę, proporcje i cechy stylistyczne słynnego Volkswagena Beetle'a[1][2]. Podobnie jak w przypadku większego modelu Lightning Cat producent zdecydował się na rychłe wdrożenie studium do seryjnej produkcji w nieznacznie zmienionej postaci, jednak w przypadku Ballet Cat wdrożono istotne poprawki w detalach.

Produkcyjny model zadebiutował w listopadzie 2021 roku, wyróżniając się zastąpieniem charakterystycznych okrągłych reflektorów bardziej kanciastymi, z podobnym zabiegiem zastosowanym wobec lamp tylnych. Ponadto, główne cechy nietypowego pojazdu zostały zachowane - duże, łukowate błotniki kontrastują z licznymi detalami w stylu retro jak np. chromowane zderzaki i obudowy reflektorów, a także klamki z analogowym guzikiem oraz kołpaki[3]. W przeciwieństwie do pierwowzoru Volkswagena, Ora Ballet Cat jest nie 3-, lecz dużym 5-drzwiowym hatchbackiem z ponad 2,75-metrowym rozstawem osi[4]. Opcjonalnie pojazd może być pokryty dwubarwnym lakierem[5].

Estetyka retro została zastosowana także w kabinie pasażerskiej, z charakterystycznym bogatym przyozdobieniem chromem oraz jasnobeżowym pokryciem deski rozdzielczej, foteli i podsufitki. Producent określił Ballet Cata jako samochód skonstruowany z uwzględnieniem potrzeb kobiety[6]: adaptacyjny tempomat zachowuje domyślnie zwiększoną odległość przed poprzedzającym pojazdem[6], automatyczne parkowanie i cofanie wywoływane jest także głosowymi komendami[6], a w okolicach lusterka została wbudowana kamera do wykonywania selfie z opcją automatycznego udostępniania w portalach społecznościowych[6]. W celu neutralizacji oddziaływania miesiączki na samopoczucie, Ora Ballet Cat posiada też uproszczony system wywoływania ogrzewania foteli oraz kabiny na życzenie[6]. Oprócz ładowarki indukcyjnej, pojazd posiada też schowek na zestaw do makijażu oraz lusterko z intensywym oświetleniem LED[6].

Wielkość Ory Ballet Cat na tle Tesli Model Y

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do innych modeli marki Ora, Ballet Cat powstał wyłącznie z myślą o rodzimym rynku chińskim. Oficjalna sprzedaż elektrycznego hatchbacka rozpoczęła się w lipcu 2022, z cenami wahającymi się w momencie debiutu między 193 a 223 tysiącami juanów za odpowiednio podstawową oraz topową wersję[7].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Ora Ballet Cat to samochód w pełni elektryczny, do którego napędu wykorzystano silnik przenoszący moc na przednią oś. Rozwija on moc 171 KM i 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego, pozwalając na rozpędzenie się do 155 km/h. Producent przewidział trzy rodzaje baterii do wyboru: 48 kWh z ok. 380 kilometrów maksymalnego zasięgu, 50 kWh z do ok. 401 kilometrów zasięgu oraz 60,5 kWh z maksymalnym zasięgiem 500 kilometrów zasięgu[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]