Przejdź do zawartości

Oratorium Santa Maria delle Grazie we Florencji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oratorium Santa Maria delle Grazie we Florencji
Oratorio di Santa Maria delle Grazie in Firenze
miejsce kultu
Ilustracja
Fasada oratorium
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Florencja

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Archidiecezja Florencji

Wezwanie

Matka Boża Łaskawa

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Oratorium Santa Maria delle Grazie we Florencji”
Położenie na mapie Toskanii
Mapa konturowa Toskanii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Oratorium Santa Maria delle Grazie we Florencji”
Położenie na mapie Florencji
Mapa konturowa Florencji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Oratorium Santa Maria delle Grazie we Florencji”
Ziemia43°46′01,37″N 11°15′30,09″E/43,767047 11,258358

Oratorium Santa Maria delle Grazie we Florencji (wł. Oratorio di Santa Maria delle Grazie in Firenze) – rzymskokatolickie oratorium we Florencji, w archidiecezji Florencji. Położone jest nad brzegiem rzeki Arno przy ulicy Lungarno Diaz, pomiędzy Piazza Mentana, a mostem Ponte alle Grazie. Jest najmniejszym oratorium we Włoszech[1][a].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1237 roku podesta Rubaconte da Mandello podjął decyzję o zbudowaniu mostu, nazwanego z czasem jego imieniem, który był trzecim mostem zbudowanym nad Arno, po Ponte Vecchio i Ponte alla Carraia. Ponad sto lat później na moście wzniesiono pierwszą kaplicę. Znajdowała się w niej słynąca łaskami figura Madonny, dzięki której most został przemianowany na Ponte alle Grazie; z czasem na moście i w jego sąsiedztwie pojawiły się kolejne kaplice, sanktuaria i pustelnie. Spośród nich największe znaczenie zyskała zbudowana w latach 1371–1394 na nadbrzeżu Arno kaplica Santa Maria delle Grazie. W 1873 roku most został rozebrany, a w roku następnym zbudowano na zlecenie rodu Alberti według projektu architekta Giuseppe Malvoti obecnie istniejące oratorium. Znalazł się w nim fresk Madonna z Dzieciątkiem i aniołami z 1313 roku, przeniesiony z dawnej kaplicy i umieszczony nad głównym ołtarzem[2]. Konsekracji oratorium dokonał 22 maja 1874 roku arcybiskup Florencji Gioacchino Limberti[3].

Wnętrze

[edytuj | edytuj kod]
Ołtarz główny

Niewielkie wnętrze oratorium zostało zdominowane przez dekoracje z różowego marmuru (kolumny, płyciny na ścianach). Po obu stronach ołtarza głównego znajdują się niewielkie ołtarze boczne; w ołtarzu po prawej stronie znajduje się XIX-wieczny obraz Św. Józef pędzla Giuseppe Ciseriego. W ołtarzu po lewej stronie znajduje się krzyż. Sklepienie kopuły zostało ozdobione freskami autorstwa Olinto Bandinellego. Na ścianie tarczowej nad tabernakulum widnieje malowidło Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny, natomiast w kopule Trójca z Mojżesza i Dawidem. Na marmurowej posadzce znajdują się herby rodziny Alberti[2].

  1. Taka sama informacja znajduje się na tablicy informacyjnej w świątyni (wrzesień 2015).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Massimiliano Galardi: Sul Lungarno delle Grazie l’oratorio più piccolo d’Italia. notizie.comuni-italiani.it. [dostęp 2015-09-21]. (wł.).
  2. a b Jeff Cotton: The Churches of Florence: Centre. www.churchesofflorence.com. [dostęp 2015-09-21]. (ang.).
  3. Mattia Lattanzi: La Madonna delle Grazie, “dal Ponte al Lungarno”. www.laterrazzadimichelangelo.it. [dostęp 2015-09-21]. (wł.).