Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Świętego Sergiusza
Awers
Awers orderu I klasy
Awers
Awers orderu II klasy
Awers
Awers orderu III klasy
Ustanowiono

26 grudnia 1978

Order Św. Sergiusza Radoneżskiego (ros. Орден Пpeпoдoбнoгo Cepгия Paдoнeжcкoгo) – trójklasowe odznaczenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Ustanowiony został 26 grudnia 1978 przez Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jako nagroda dla wyższych duchownych prawosławnych z całego świata i dla osobistości zasłużonych dla życia religijnego i umacniania pokoju i przyjaźni między narodami.

Patron orderu św. Sergiusz z Radoneża (* 1322, † 1392) uważany jest za twórcę rosyjskiego ducha narodowego i wielkiego wychowawcę narodu. Dla Cerkwi rosyjskiej zasłużył się zakładając dziesiątki klasztorów. Wspierał w. księcia Dymitra Dońskiego w jego wojnach z Tatarami i udzielił mu później święceń kapłańskich.

Odznaką orderu Sergiusza Radoneżskiego jest krzyż pizański ze złotymi promieniami między ramionami. W medalionie środkowym umieszczona jest malowana podobizna patrona orderu otoczona napisem "Cв. Пp. Cepг. Paд.". W I klasie krzyż jest emaliowany na zielono, a medalion otacza obwódka wysadzona brylantami. W II klasie podobizna patrona jest grawerowana, obwódki z brylantami brak. III klasa wygląda jak II, ale nie posiada promieni między ramionami. Order jest noszony na piersi za pomocą śruby z mutrą. Z orderem związany jest dwuklasowy (złoty i srebrny) medal tego samego miana, noszony na zielonej wstążeczce.

Order Sergiusza Radoneżskiego
Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej
I klasa II klasa III klasa
Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego I klasy Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego II klasy Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego III klasy

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]