Orepukia egmontensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orepukia egmontensis
Forster et Wilton, 1973
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

Araneomorphae

Rodzina

Cycloctenidae

Rodzaj

Orepukia

Gatunek

Orepukia egmontensis

Orepukia egmontensisgatunek pająka z rodziny Cycloctenidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1973 roku przez Raymonda Roberta Forstera i Cecila Louisa Wiltona[1][2] w czwartej części monografii poświęconej pająkom Nowej Zelandii. Jako miejsce typowe wskazano stoki Egmontu powyżej Startford House[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma karapaks długości 2,5 mm i szerokości 1,6 mm oraz opistosomę (odwłok) 2,8 mm i szerokości 1,9 mm. Karapaks ma w ubarwieniu wyraźny wzór, na który składa się jasna, wąska przepaska, wychodząca spomiędzy oczu pary tylno-środkowej i ciągnąca się do jamki środkowej. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest w dwóch rzędach, z których przedni jest prosty. Szczękoczułki ustawione są pionowo i mają po 2 zęby na krawędziach tylnych oraz po 2 większe i grupkę małych ząbków na krawędziach przednich bruzd. Odnóża są obrączkowane. Kolejność par odnóży od najdłuższej do najkrótszej to: IV, I, II, III. Pazurki górne mają 9 ząbków, zaś pazurki dolne 3 ząbki. Opistosoma ma rozjaśnienia w częściach przednio-bocznych, a na środku grzbietu dwie pary ukośnych przepasek i dwa szewrony za nimi. Zaopatrzona jest znacznie szerszy niż długi stożeczek z włoskami rozmieszczonymi w dwóch łatkach[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest endemitem Nowej Zelandii[1][2], znanym tylko z miejsca typowego w regionie Taranaki na Wyspie Północnej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e R.R. Forster, C.L. Wilton. The spiders of New Zealand. Part IV. Agelenidae, Stiphidiidae, Amphinectidae, Amaurobidae, Neolanidae, Ctenidae, Psechridae. „Otago Museum Bulletin”. 4, s. 1-309, 1973. Otago Museum, John McIndoe Ltd.. 
  2. a b Gen. Orepukia Forster & Wilton, 1973. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-01-08].