Orepukia tanea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orepukia tanea
Forster et Wilton, 1973
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

Araneomorphae

Rodzina

Cycloctenidae

Rodzaj

Orepukia

Gatunek

Orepukia tanea

Orepukia taneagatunek pająka z rodziny Cycloctenidae. Występuje endemicznie na Nowej Zelandii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1973 roku przez Raymonda Roberta Forstera i Cecila Louisa Wiltona[1][2] w czwartej części monografii poświęconej pająkom Nowej Zelandii. Jako miejsce typowe wskazano Eglinton Valley we Fiordlandzie[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma karapaks długości 3,8 mm i szerokości 2,6 mm oraz opistosomę (odwłok) długości 4 mm i szerokości 2,4 mm. Karapaks jest pomarańczowobrązowy z ciemnobrązowymi przepaskami wychodzącymi z oczu bocznych, łączącymi się w jedną przepaskę na jamce i jako taka sięgającymi do tylnego jego brzegu. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest w dwóch rzędach. Zarówno w widoku grzbietowym jak i od przodu przedni z nich jest prosty, zaś tylny jest lekko odchylony. Rudobrązowe szczękoczułki mają po 2 normalne i 2 drobne zęby na przednich krawędziach bruzd i po 2 zęby na ich krawędziach tylnych. Barwa sternum jest rudobrązowa. Odnóża są pomarańczowobrązowe z ciemniejszym obrączkowaniem. Kolejność par odnóży od najdłuższej do najkrótszej to: IV, I, II, III. Pazurki górne mają 14 lub 15 ząbków, zaś pazurki dolne 3 ząbki. Opistosoma jest z czarniawa z rozjaśnieniami na przedzie strony grzbietowej i na stronie brzusznej. Zaopatrzona jest w duży, płaski stożeczek. Kądziołki przędne przedniej pary są nieco większe niż tylnej[1].

Występowanie i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest endemitem Nowej Zelandii[1][2], znanym tylko z regionu Southland na Wyspie Południowej. Spotykany był pod butwiejącymi kłodami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e R.R. Forster, C.L. Wilton. The spiders of New Zealand. Part IV. Agelenidae, Stiphidiidae, Amphinectidae, Amaurobidae, Neolanidae, Ctenidae, Psechridae. „Otago Museum Bulletin”. 4, s. 1-309, 1973. Otago Museum, John McIndoe Ltd.. 
  2. a b Gen. Orepukia Forster & Wilton, 1973. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-01-08].