Orthotrichia costalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
???
Orthotrichia costalis
(Curtis, 1834)
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkowce
Gromada owady
Rząd chruściki
Rodzina Hydroptilidae
Rodzaj Orthotrichia
Gatunek Orthotrichia costalis

Orthotrichia costalischruścik z rodziny Hydroptilidae. Larwy budują małe, przenośne domki, wielkością i kształtem przypominające nasionko kminku.

Występuje w całej Europie w jeziorach i rzekach, limnebiont preferujący jeziora eutroficzne i strefę elodeidową.

Imagines licznie poławiane nad Śniardwami. Larwy łowiono w jeziorach Wielkopolski. W Finlandii w jeziorach występuje licznie, choć lokalnie, w częściach jezior słabo zeutrofizowanych lub zanieczyszczonych. Imagines bardzo często łowione nad jeziorami Karelii, Estonii i Łotwy, nie spotykany nad jeziorami dystroficznymi. Imagines i larwy spotykane w jeziorach Niemiec, Danii i Holandii, w fitolitoralu, rdestnicach, ramienicach w eutroficznej części jezior. Larwy i imagines złowiono w jez. Trasimeno we Włoszech. Na Kaukazie występuje i jest uważany za gatunek stagnofilny. W zbiornikach delty Wołgi larwy łowione wśród roślinności, peryfitonie, brak w zbiornikach dystroficznych. Imagines licznie spotykane nad Balatonem.

Larwy preferują zbiorowiska osoki oddalone od litoralu i duże zbiorowiska tej roślinności, wskazuje to na preferencje do strefy elodeidowej. Larwy spotykane także w glonach nitkowatych (oraz na Potamogeton lucens). Gatunek równinny preferujący zarośnięte i nowo powstające zbiorniki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]