Bajkowe-Piotrowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Osiedle Bajkowe (Tczew))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osiedla w Tczewie. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Bajkowe-Piotrowo
Ilustracja
Państwo  Polska
Miasto Tczew
Położenie na mapie Tczewa
Mapa lokalizacyjna Tczewa
Bajkowe-Piotrowo
Bajkowe-Piotrowo
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tczewskiego
Bajkowe-Piotrowo
Bajkowe-Piotrowo
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Bajkowe-Piotrowo
Bajkowe-Piotrowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bajkowe-Piotrowo
Bajkowe-Piotrowo
Ziemia54°05′18″N 18°46′17″E/54,088333 18,771389

Bajkowe-Piotrowo[1] – osiedle mieszkaniowe w Tczewie, zwane również potocznie Bajkowym[2]. Znajduje się w pobliżu osiedli: Prątnica i Suchostrzygi.

Historia i teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Staw przy ul. Kubusia Puchatka
Staw przy ulicy Piotrowo
Pomiędzy ulicami Piotrowo i Jana Brzechwy

Jest to jedno z najmłodszych osiedli mieszkaniowych w Tczewie. Zaczęło powstawać pod koniec lat 90. XX wieku[3] na słabo zurbanizowanym obszarze, pomiędzy Aleją Solidarności (droga krajowa nr 91), ulicą Jagiellońską, aleją Kociewską oraz ulicą Szewczyka Dratewki i jest jedną z najszybciej rozwijających się części miasta[3]. Wybudowano tam „miasteczko” składające się przeciętnie z dwu- do czteropiętrowych bloków mieszkaniowych, wkomponowanych w parkowy krajobraz z dwoma stawami i fontanną[4]. Nazwy większości ulic nawiązują do tematyki bajek i bajkopisarzy, np. ulice Kubusia Puchatka, Jasia i Małgosi, Szewczyka Dratewki, Pinokia, Czerwonego Kapturka oraz Christiana Andersena i Jana Brzechwy[1].

Wyjątek w krajobrazie stanowi ulica Piotrowo, na której znajduje się budynek z zespołem folwarczno-parkowym z epoki istnienia wsi Piotrowo, który ze względu na zabytkowe atrybuty ma zostać odnowiony i wykorzystany dla dobra osiedla[3].

Handel[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Dzięki przystankom rozlokowanym na ulicy Jagiellońskiej oraz alei Kociewskiej autobusy komunikacji miejskiej dowożą pasażerów do większości miejsc w mieście[5], m.in. do dworca PKP, Suchostrzyg, osiedla Garnuszewskiego, Starego Miasta, Czyżykowa oraz wsi Rokitki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Załącznik nr 1 do Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Tczewa na 2015 r. – Granice Okręgu (pol.). wrotatczewa.pl (PDF). [dostęp 2016-01-22].
  2. Gdzie mieszkasz? Na osiedlu wampirów (śródtytuł: „Bajkowe czy Piotrowo”) (pol.). Gazeta Tczewska, 2014-01-20. [dostęp 2016-01-22].
  3. a b c Budynki na Piotrowie do wyburzenia – trwają poszukiwania lokali dla mieszkańców (pol.). tcz.pl, 2012-11-21. [dostęp 2016-01-22].
  4. Etykieta: Bajkowe (pol.). trsovia.pl. [dostęp 2016-01-22].
  5. Plan miasta z komunikacją miejską (pol.). meteor.tczew.pl. [dostęp 2016-01-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Galeria zdjęć – Osiedle Bajkowe. Najmłodsze i najdynamiczniej rozbudowujące się osiedle w Tczewie (pol.). trsovia.pl. [dostęp 2016-01-22].