Czyżykowo (Tczew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czyżykowo
Państwo  Polska
Miasto Tczew
Położenie na mapie Tczewa
Mapa lokalizacyjna Tczewa
Czyżykowo
Czyżykowo
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tczewskiego
Czyżykowo
Czyżykowo
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Czyżykowo
Czyżykowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czyżykowo
Czyżykowo
Ziemia54°04′39″N 18°48′14″E/54,077500 18,803889

Czyżykowo – osiedle miasta Tczewa, położone na południe od centrum miasta, graniczące od strony wschodniej bezpośrednio z Wisłą. Umownie za rejon osiedla Czyżykowo przyjmuje się obszar ograniczony od wschodu Wisłą, od zachodu ulicami Bałdowską i Jarosława Iwaszkiewicza, od północy ulicami Krasińskiego i Czyżykowską, aż do południowej granicy miasta do działek rekreacyjnych.

Historia do II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

Wieś Czyżykowy istniała już w XIV w., do dzisiaj zachowały się budynki dawnej wsi pochodzące z XIX w., wybudowane z charakterystycznej czerwonej cegły. Budynki znajdują się w okolicach ulic Czyżykowskiej, Gen. Henryka Dąbrowskiego i Polnej. W niecce ul. Czyżykowskiej znajduje się ceglany budynek dawnej, wiejskiej szkoły podstawowej (obecnie budynek mieszkalny). Z racji bogatych zasobów gliny, w okolicy obecnych garaży przy ul. Ceglarskiej już od XIV w. funkcjonowała cegielnia. Z zachowanych dokumentów archiwalnych wiadomo, że produkowano tam między innymi: cegły dla miasta Gdańska (w latach 1379-1381) i Zamku Krzyżackiego w Malborku (w latach 1413-1414), dachówki dla Kościoła Mariackiego w Gdańsku (w latach 1320-1330) i dla Zamku Krzyżackiego w Malborku (w 1412 r.). Cegielnia istniała jeszcze na przełomie XIX i XX w. W średniowieczu istniał we wsi dwór krzyżacki, którego dokładna lokalizacja nie jest znana [1]. Być może kontynuacją lokalizacyjną dworu był majątek ziemski na Czyżykowie, który istniał do połowy XX w. Pozostały po nim pojedyncze zabudowania i część ceglanego ogrodzenia. Najokazalszym budynkiem, który pozostał po majątku jest dawna chlewnia przy ul. Ceglarskiej (niedaleko Wisły), przebudowana obecnie na mieszkalny budynek wielorodzinny. Pałacyk majątku uległ spaleniu w 1945 r.

Historia po 1945[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej dynamiczny rozwój Tczewa stworzył zapotrzebowanie na lokalizację nowego osiedla o zabudowie wielorodzinnej. Postanowiono wykorzystać naturalną drogę rozwoju Tczewa wzdłuż Wisły, gdzie najbliższą lokalizacją nadwiślańską były okolice wsi Czyżykowo. Pierwsze budynki nowego osiedla powstały na początku lat 60. XX w. wzdłuż ul. Konarskiego i lokalizacyjnie były kontynuacją budowy osiedla według niemieckiego projektu powstałego w latach 19401945, które to z kolei było kontynuacją przedwojennej zabudowy ulicy Staszica i Bałdowskiej. Budynkami wielorodzinnymi zabudowano prawie całą naturalną skarpę nadwiślańską ograniczoną, patrząc obecnie, ulicami Nadbrzeżną, Czyżykowską i niecką nadwiślańską (określaną obecnie jako „niecka na Czyżykowie”). Od 1965 r. zaczęły kursować autobusy komunikacji miejskiej łącząc Czyżykowo z centrum miasta (obecny Plac Hallera) i dworcem PKP. Do 1976 r. nie było obecnie istniejącej pętli autobusowej, gdyż autobusy jeździły ul. Nowowiejską, skręcały w ul. Czyżykowską i wracały obecną ul. Starowiejską.

Osiedle obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na osiedlu Czyżykowo znajduje się pętla autobusowa, gospodarstwo ogrodnicze z magazynami do przechowywania owoców (Czyżykowo wybudowanie), szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna, trzy szkoły ponadgimnazjalne. Władze miasta planują zagospodarować nieckę nadwiślańską, określaną jako „niecka na Czyżykowie”. Planowana jest tam budowa terenów rekreacyjnych. Wizją rozwoju Tczewa i Czyżykowa, która od czasu do czasu jest publicznie artykułowana, jest utworzenie jeziora rekreacyjnego na polach zalewowych Wisły u ujścia rzeczki Drybok[potrzebny przypis]. Na terenie osiedla działa Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy Tczew-Czyżykowo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Historia Tczewa” pod redakcją Wiesława Długokęckiego, Kociewski Kantor Edytorski, Tczew 1998