Osiedle Irys w Chorzowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osiedle Irys
Ilustracja
Widok na część osiedla
Państwo

 Polska

Miasto

Chorzów

Dzielnica

Centrum (Chorzów Miasto)

Położenie na mapie Chorzowa
Mapa konturowa Chorzowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Osiedle Irys”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Irys”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Osiedle Irys”
Ziemia50°17′37,1″N 18°56′46,1″E/50,293639 18,946139

Osiedle Irys w Chorzowie – położone w dzielnicy Chorzów Miasto znajduje się w kwartale wyznaczonym ul. Wolności i ul. Strzelców Bytomskich. Na osiedlu tym znajduje się tylko jedna ulica o nazwie Księcia Władysława Opolskiego, a wcześniej marszałka radzieckiego Iwana Koniewa. Na niewielkim obszarze żyje tu w 1056 mieszkaniach blisko 3 tysiące osób.

Historia i układ osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało wybudowane w latach 1977-1983.

Na osiedlu znajduje się 6 bloków. Najwcześniej (w 1977 r.) zbudowano blok o numerze 3 - ma on 14 kondygnacji, znajduje się w nim 168 mieszkań. Drugi z kolei blok o numerze 5 zbudowano w 1978 r. - ma on 14 kondygnacji, znajduje się w nim 168 mieszkań. W 1979 r. zbudowano bloki o numerach 7 i 9, oba bloki mają po 15 kondygnacji, po 180 mieszkań każdy. Kolejny blok o numerze 1 zbudowano w 1982 r. - ma on 15 kondygnacji, znajduje się w nim 180 mieszkań. Ostatnim blokiem, który zbudowano na osiedlu, jest blok o numerze 11. Zbudowano go w 1983 r., ma on 15 kondygnacji, znajduje się w nim 180 mieszkań.

Blok nr 5 został wykonany bez zachowania koniecznego reżimu technologicznego, w efekcie zaczął odchylać się od pionu i stwarzał zagrożenie katastrofą budowlaną. Konieczne było wysiedlenie mieszkańców w celu przeprowadzenia remontu.

Na osiedlu znajdują się dwa boiska do siatkówki, 2 place zabaw oraz ogrodzone betonowe boisko do gry w piłkę nożną.

W blokach znajdują się: sklep zoologiczny, sklep z oknami i drzwiami, trzy zakłady fryzjerskie, biuro podatkowe, szewc, dwa bary, agencja ZUS z biurem podróży, dentysta, dwa sklepy spożywcze, przychodnia lekarska, sklep z wyposażeniem łazienek, gabinet kosmetyczny, sklep z futrami, placówka partnerska banku, siedziba firmy internetowej, szkoła nauki jazdy.

Parafie[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców osiedla należy do parafii św. Jadwigi Śląskiej.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wokół osiedla zlokalizowane są przystanki autobusowe i tramwajowe. Na przystanku Chorzów Strzelców Bytomskich kursuje linia autobusowa nr 165 (Katowice-Chorzów) i minibusowa 998 (Chorzów). Na przystanku Chorzów Kościół św. Jadwigi kursują linie tramwajowe, T9 (Bytom- Ruda Śląska -Chorzów), T17 (Ruda Śląska- Świętochłowice -Chorzów), T20 (Chorzów-Katowice) oraz linia minibusowa 998 (Chorzów).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]