Ostropka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostropka
Ilustracja
Widok na Ostropkę z alejką spacerową w środkowym biegu
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Gliwice
Potok
Długość 6,49 km
Źródło
Miejsce w dzielnicy Ostropa
Ujście
Recypient Kłodnica
Współrzędne 50°17′35″N 18°40′31″E/50,293056 18,675278
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Ostropkapotok, lewy dopływ Kłodnicy[1] o długości 6,49 km[2] i szerokości koryta w średnim biegu około 1,2 m.

Potok płynie na terytorium Gliwic. Jego źródła Ostropki znajdują się na północnych obrzeżach dzielnicy Ostropa, od której bierze swą nazwę. Następnie płynie przez Wójtową Wieś w sztucznie pogłębionym korycie pomiędzy ulicami Wójtowską i Daszyńskiego a następnie pomiędzy ulicami Dolnej Wsi i Słowackiego (na tym odcinku wzdłuż potoku prowadzi wysadzana lipami aleja spacerowa). Począwszy od okolic Gliwickiego Teatru Muzycznego dolny bieg potoku jest skanalizowany. Kanał prowadzi pod ulicami Nowy Świat, Jana Pawła II i Dworcową. Skanalizowana Ostropka wpływa do Kłodnicy tuż przy moście nad tą ostatnią w ciągu ulicy Dworcowej.

Dopływem Ostropki jest Wójtowianka wpływający prawostronnie do jej podziemnego odcinka w pobliżu Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Ostropka jest silnie zanieczyszczona ściekami komunalnymi z Ostropy i Wójtowej Wsi. Niekiedy nazwa Ostropka jest mylnie przenoszona na ten ostatni strumień, szczególnie przez mieszkańców osiedla Sikornik, którzy ze względu na zbyt dużą odległość nie znają lokalizacji właściwej Ostropki.[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]