Oxythyrea pantherina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oxythyrea pantherina
(Gory et Percheron, 1833)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

żukokształtne

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

kruszczycowate

Plemię

Cetoniini

Podplemię

Leucocelina

Rodzaj

Oxythyrea

Gatunek

Oxythyrea pantherina

Synonimy
  • Cetonia pantherina Gory et Percheron, 1833
  • Oxythyrea amina Fairmaire et Coquerelle, 1860

Oxythyrea pantherinagatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny kruszczycowatych. Zamieszkuje Afrykę Północną.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisali po raz pierwszy w 1833 roku Hippolyte Louis Gory i Achille Rémy Percheron pod nazwą Cetonia pantherina[1]. Bywał uznawany za podgatunek łanochy pobrzęcz[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owad dorosły[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o owalnym ciele długości od 8 do 11 mm, ubarwionym błyszcząco czarno, z wierzchu biało plamkowanym, a na krawędziach bocznych przedplecza z białym obrzeżeniem. Wierzch przedplecza jest płaski i równomiernie zaokrąglony. Sześć białych plamek na jego środku rozmieszczonych jest w dwóch szeregach podłużnych. Na pokrywach występuje po pięć rzędów. Śródpiersie ma krótki i szeroki wyrostek międzybiodrowy. Odnóża tylnej pary mają wierzchołki goleni rozszerzone na zewnętrznej krawędzi w trzy ząbki, z których środkowy jest bardziej tępy od pozostałych. Odwłok ma plamki na na sternitach, w tym podłużny szereg czterech plam pośrodku spodu. Genitalia samca cechują się smuklejszymi niż u łanochy pobrzęcz paramerami[2].

Larwa[edytuj | edytuj kod]

Pędrak trzeciego stadium osiąga od 16 do 26 mm długości ciała. Półkolista, grzbietowo spłaszczona głowa ma barwę żółtawą do żółtawobrązowej i pozbawiona jest mikrorzeźby. Nadgębie ma tęgie, stożkowate szczecinki na zygum, od pięciu do siedmiu jajowatych szczecinek na każdym akantoparium, a chetoparia mają od 56 do 79 szczecinek po stronie prawej i od 43 do 59 po stronie lewej. Żuwaczki są niesymetryczne; lewa ma wierzchołkowy z ząbków tnących sierpowaty i od dwóch do trzech razy większy od przedwierzchołkowego. Pole strydulacyjne żuwaczki zawiera od 12 do 17 poprzecznych listewek, z których te w dosiebnej ⅓ są wąskie, a pozostałe szerokie. Języczek ma części bliższej szeregu od 10 do 14 wyrostków zmysłowych dzwonkowatych i tęgich szczecinek lancetowatych. Odnóża mają długie, włosowate szczecinki lub tęgie szczecinki kolcowate. Odwłok ma wierzch ostatniego segmentu skąpo porośnięty szczecinkami o haczykowatych szczytach. Raster ma od 27 do 27 pali rozmieszczonych w podkowiastym szeregu oraz szeroko-jajowatą, prawie tak szeroką jak długą septulę[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla tereny półpustynne i ruderalne z roślinnością zielną i krzewiastą. Larwy przechodzą rozwój pod ziemią, żerując na korzeniach roślin zielnych, ściółce i rozkładającym się drewnie. Szczyt pojawu osobników dorosłych wypada między lutym i kwietniem. Żerują na kwiatach. Czasem współwystępują z O. tripolitana, a siedliskach przejściowych z łanochą pobrzęcz[3].

Owad palearktyczny, północnoafrykański, notowany z Maroka, Algierii, Tunezji i Libii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 3. Scarabaeoidea – Scirtoidea – Dascilloidea – Buprestoidea – Byrrhoidea, Stenstrup: Apollo Books, 2006, s. 298-299, ISBN 87-88757-59-5.
  2. a b Oxythyrea. [w:] Käfer Europas [on-line]. [dostęp 2024-04-15].
  3. a b Domink Vondráček, Michael Hadjiconstantis, Petr Šípek. Immature stages of the genus Oxythyrea (Coleoptera: Scarabaeidae: Cetoniinae) with a key to third instar larvae, and notes on the biology of the genus. „Zootaxa”. 4486 (4), s. 401–434, 2018. DOI: 10.11646/zootaxa.4486.4.1.