Półwysep Chalcydycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Półwysep Chalcydycki
Chalkidiki
{{{alt grafiki}}}
Obraz satelitarny półwyspu
Państwo

Grecja

Powierzchnia

2945 km²

Rodzaj obiektu

półwysep

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Półwysep Chalcydycki”
Ziemia40°29′N 23°22′E/40,483333 23,366667

Półwysep Chalcydycki albo Chalkidiki (gr. Χαλκιδική, łac. Chalcidice) – półwysep w Grecji, u wybrzeży Morza Trackiego (północnej części Morza Egejskiego), na południowy wschód od miasta Saloniki, historyczna kraina Chalkidyka. Powierzchnia półwyspu wynosi 2945 km².

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Geograficznie półwysep składa się z głównej masy lądu u nasady i trzech mniejszych półwyspów na południu tworzących charakterystyczny „trójząb”. Tworzą go, licząc od zachodu: Kasandra, Sithonia i Athos. Wzdłuż północnej granicy półwyspu rozłożone są reliktowe jeziora Koronia i Wolfi, które znajdują się we wspólnej niecce niegdyś większego zbiornika. Środkową część zajmuje masyw górski góry Cholomontas (1165 m n.p.m.), choć najwyższą górą całego półwyspu jest położony na wschodnim cyplu masyw Athos (2033 m n.p.m.). W południowo-zachodniej części półwyspu teren jest przeważnie mało pofałdowany, podobnie zachodni cypel Kasandra. Sithonię pokrywają niewysokie góry z najwyższym szczytem Itamos (817 m n.p.m.).

Od zachodu Półwysep Chalcydycki oblewają wody Zatoki Salonickiej i Zatoki Termajskiej, od wschodu Zatoki Orfańskiej. Trzy mniejsze półwyspy w południowej części Chalkidiki tworzą dwie zatoki: Kasandryjską (między Kasandrą i Sithonią) oraz Ajiu Orus (między Sithonią i Athos).

Chalkidiki leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, choć w odróżnieniu od terenów Grecji centralnej i południowej lata nie są aż tak suche i nawet w lipcu czy sierpniu burze i przelotne opady zdarzają się bardziej regularnie. Obszary górskie mają klimat chłodniejszy i zimą tworzy się na nich pokrywa śnieżna.

Mapa półwyspu
Jaskinia Petralona

Przynależność administracyjna[edytuj | edytuj kod]

Terytorium Półwyspu Chalcydyckiego jest niemal w całości częścią regionu administracyjnego Macedonia Środkowa. Północne tereny półwyspu należą do jednostki regionalnej Saloniki. Południowo-wschodnią część półwyspu zajmuje okręg autonomiczny Athos. Środkową i południowo-zachodnią część półwyspu zajmuje jednostka regionalna Chalkidiki, którą zamieszkuje 109 687 ludzi (stan z roku 2005).