Przejdź do zawartości

Pętówka iberyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pętówka iberyjska
Alytes cisternasii[1]
Boscá, 1879
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

ropuszkowate

Rodzaj

Alytes

Gatunek

pętówka iberyjska

Synonimy
  • Ammoryctis cisternasiiLataste, 1879
  • Alytes cisternasiiBoulenger, 1882
  • Alytes (Ammoryctis) cisternasiiDubois, 1987[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Pętówka iberyjska (Alytes cisternasii) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuszkowatych (Alytidae), endemit Półwyspu Iberyjskiego.

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Występuje w południowo-zachodniej i centralnej części Półwyspu Iberyjskiego, na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Zamieszkuje na terenach lasów dębowych i dębu korkowego o glebach piaszczystych, w pobliżu cieków wodnych, unika obszarów zamieszkałych przez pokrewną pętówkę babienicę, która jest bardziej plastyczna środowiskowo.

Niewielka ropuszka o długości do 5 cm. Ciało bardzo krępe, głowa duża z zaokrąglonym pyskiem. Oczy duże, tęczówka złota z czarną smugą. Widoczna błona bębenkowa. Skóra ziarnista z małymi brodawkami, czasami zgrupowanymi w rzędy. Mocne kończyny, na dolnej stronie stóp dwa guzki (modzele) (cecha ta odróżnia je od pętówki babienicy, która ma trzy modzele). Ubarwienie grzbietu szarobrunatne, pokryte licznymi ciemniejszymi punktami, często z pomarańczowymi kropkami na środku. Brzuch białawy.

Tryb życia

[edytuj | edytuj kod]

Pętówka iberyjska jest aktywna o zmierzchu i w nocy, w temperaturze od 10 do 15 °C i wilgotności od 90 do 100%. W lecie w okresach bezdeszczowych nieaktywna. Żywi się drobnymi bezkręgowcami: pająkami, muchami, mrówkami, drobnymi skorupiakami. Rozród odbywa się w okresie jesiennym. Samiec nosi złożone jaja na swoim grzbiecie do momentu wylęgu, który odbywa się w wodzie przy temperaturze powyżej 3–4 °C[4][5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Alytes cisternasii, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Darrel R. Frost, Alytes cisternasii Boscá, 1879, [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-06-16] (ang.).
  3. Alytes cisternasii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. R. Márquez, Sapo partero ibérico - Alytes cisternasii [online], Enciclopedia Virtual de los Vertebrados Españoles, 2017 [dostęp 2024-06-16] (hiszp.).
  5. Alytes cisternasii, [w:] AmphibiaWeb [online], University of California, Berkeley, CA, USA [dostęp 2024-04-26].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Günter Diesener, Josef Reichholf: Płazy i gady. Leksykon przyrodniczy. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 58–59. ISBN 83-7129-440-9.