PEDOT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
PEDOT
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Identyfikacja
Numer CAS 126213-51-2

Poli(3,4-etyleno-1,4-dioksytiofen) (PEDOT) – polimer przewodzący prąd elektryczny.

PEDOT jest jednym z najtrwalszych polimerów przewodzących. Należy do grupy polimerów elektrochromowych czyli polimerów przewodzących zmieniających swą barwę wskutek przepływu prądu elektrycznego. Przewodzi elektryczność przy niskim napięciu, lecz przy wysokim traci przewodność i zachowuje się jak półprzewodnik o wąskim paśmie wzbronionym. PEDOT rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych.

Jako materiał polimerowy jest stosowany w odwracalnych ogniwach galwanicznych (baterie litowo-polimerowe), w kolorowych organicznych wyświetlaczach OLED (stosowanych np. do telefonów komórkowych i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych). Trwają prace przy wykorzystaniu jako nośnika danych w urządzeniach, które będą działać na podobnej zasadzie jak pamięć Flash.

Naukowcy opracowali sztuczne nerwy, które będą w stanie odczuwać nie tylko dotyk, ale także ciepło i zimno. Technika polega na użyciu cienkich plastikowych wypełnień z PEDOTU. Będzie on przytwierdzany do prawdziwych zakończeń nerwowych pacjenta i sztucznej kończyny.

PEDOT jest chroniony w USA patentem nr U.S. Pat. Nos. 5,035,926 i 5,391,472

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]