Akumulator litowo-polimerowy
Ten artykuł od 2012-10 wymaga zweryfikowania podanych informacji. Należy podać (wiarygodne) źródła, najlepiej w formie dokładnych przypisów bibliograficznych. Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. |

Akumulator litowo-polimerowy (LiPo lub Li-Poly) – rodzaj akumulatora litowo-jonowego, do budowy którego wykorzystywane są stopy metalicznego litu oraz polimery przewodzące. W działaniu jest podobny do akumulatora litowo-jonowego. Ze względu na obecność polimerów nowa technologia umożliwia konstruowanie giętkich, bardzo cienkich i elastycznych ogniw (nawet o milimetrowej grubości). Ogniwa te są jednak nieodporne nawet na niewielkie przeładowanie i łatwo je uszkodzić, dlatego układy elektroniczne kontrolujące proces ładowania są bardzo złożone.
Akumulatory litowo-polimerowe o pojemności do 5000 mAh są stosowane w urządzeniach przenośnych: telefonach komórkowych, aparatach cyfrowych, palmtopach, odtwarzaczach multimedialnych, papierosach elektronicznych (typ BOX) i innych. Ogniwa te zdobyły też ogromną popularność w zdalnie sterowanych modelach latających oraz jeżdżących z napędem elektrycznym (istnieją firmy produkujące je na potrzeby rynku modelarskiego).
Trwają zakrojone na szeroką skalę prace prowadzone wspólnie przez branżę samochodową i elektrochemiczną w celu opracowania akumulatora litowo-polimerowego, pomyślanego jako źródło napędu samochodów elektrycznych i samochodów z napędem hybrydowym.
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Akumulatory Li-Po. Kompendium wiedzy. abc-modele.pl, 2016-03-15. [dostęp 2016-03-16].