Pałac Królewski El Pardo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Królewski El Pardo
Ilustracja
Państwo  Hiszpania
Miejscowość El Pardo
Ukończenie budowy XVI w.
Położenie na mapie wspólnoty autonomicznej Madrytu
Mapa konturowa wspólnoty autonomicznej Madrytu, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Królewski El Pardo”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Królewski El Pardo”
Ziemia40°31′19″N 3°46′28″W/40,521944 -3,774444
Strona internetowa
Salon teatralny w El Pardo

Pałac Królewski El Pardo (hiszp. El Palacio Real de El Pardo) – jedna z rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej. Obecnie używa się jej głównie jako kwatery dla zagranicznych głów państw przebywających z oficjalną wizytą w Hiszpanii. Pałac znajduje się w miejscowości El Pardo w prowincji Madryt. Jest własnością państwa jako część hiszpańskiego Dziedzictwa Narodowego (Patrimonio Nacional), państwowej agencji, która administruje majątkiem w służbie hiszpańskiej Korony.

Został zbudowany w XVI wieku na bazie XV-wiecznego prymitywnego budynku zaprojektowanego przez architekta Luisa de Vega. Jego obecny wygląd jest efektem renowacji i rozbudowań zleconych w XVIII wieku przez króla Karola III, w których uczestniczył włoski architekt Francesco Sabatini[1].

Oprócz walorów architektonicznych, pałac wyróżnia się wystrojem wnętrz reprezentującym różne okresy historyczne. Znajdują się tam freski Gaspara Becerra, pozostałości malowideł, które zdobiły pałac w czasie panowania Filipa II[1].

Szczególnie ważna jest znajdująca się w pałacu kolekcja gobelinów z XVIII wieku, zawierająca pięć najbardziej popularnych serii zaprojektowanych przez Francisca Goyę i wykonanych w Królewskiej Manufakturze Tapiserii Santa Bárbara[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Palacio Real de El-Pardo (hiszp.). [dostęp 08-10-2012].