Pałac Królewski El Pardo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pałac Królewski El Pardo
Pałac Królewski El Pardo
Państwo  Hiszpania
Miejscowość El Pardo
Ukończenie budowy XVI w.
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Salon teatralny w El Pardo

Pałac Królewski El Pardo (hiszp. El Palacio Real de El Pardo) – jedna z rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej. Obecnie używa się jej głównie jako kwatery dla zagranicznych głów państw przebywających z oficjalną wizytą w Hiszpanii. Pałac znajduje się w miejscowości El Pardo w prowincji Madryt. Jest własnością państwa jako część hiszpańskiego Dziedzictwa Narodowego (Patrimonio Nacional), państwowej agencji, która administruje majątkiem w służbie hiszpańskiej Korony.

Został zbudowany w XVI wieku na bazie XV-wiecznego prymitywnego budynku zaprojektowanego przez architekta Luisa de Vega. Jego obecny wygląd jest efektem renowacji i rozbudowań zleconych w XVIII wieku przez króla Karola III, w których uczestniczył włoski architekt Francesco Sabatini[1].

Oprócz walorów architektonicznych, pałac wyróżnia się wystrojem wnętrz reprezentującym różne okresy historyczne. Znajdują się tam freski Gaspara Becerra, pozostałości malowideł, które zdobiły pałac w czasie panowania Filipa II[1].

Szczególnie ważna jest znajdująca się w pałacu kolekcja gobelinów z XVIII wieku, zawierająca pięć najbardziej popularnych serii zaprojektowanych przez Francisca Goyę i wykonanych w Królewskiej Manufakturze Tapiserii Santa Bárbara[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Palacio Real de El-Pardo (hiszp.). [dostęp 08-10-2012].