Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
The Witold Pilecki University of Applied Sciences in Oświęcim[1]
Data założenia 1 lipca 2005
Państwo  Polska
Adres ul. Maksymiliana Kolbego 8
32-600 Oświęcim
Liczba studentów 1438
Rektor prof. zw. dr hab. Witold Stankowski
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Oświęcimia
Mapa lokalizacyjna Oświęcimia
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu oświęcimskiego
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu[1]
Ziemia50°03′N 19°14′E/50,050000 19,233333
Strona internetowa

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu – publiczna uczelnia zawodowa, utworzona 1 lipca 2005 w Oświęcimiu, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca tego samego roku. Powstanie szkoły wyższej w Oświęcimiu było wspólną inicjatywą władz samorządowych powiatu oświęcimskiego, województwa małopolskiego i Oświęcimia. Patronat nad uczelnią objął Uniwersytet Jagielloński. 19 listopada 2010 roku PWSZ w Oświęcimiu, jako pierwsza uczelnia wyższa w Polsce, przyjęła imię rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz.

Przesłaniem Uczelni jest „Pamięć-Współczesność-Nowoczesność”, by zachowując pamięć o przeszłości, kształcić młodych ludzi nowocześnie, ku wyzwaniom stabilnej, pokojowej przyszłości. Uczelnia kształci na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Wszystkie kierunki studiów mają profil praktyczny. Studenci mogą również kontynuować naukę na wielu europejskich uczelniach w ramach programu Erasmus +. Studiują m.in. w: Hiszpanii, Niemczech, Turcji, Słowacji, Słowenii i w Czechach.

Uczelnia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu dysponuje dwoma nowoczesnymi budynkami: Collegium Primum oddanym do użytku w roku 2005 oraz Collegium sub Horologio, którego adaptacja w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zakończyła się w roku 2010. Rektorat Uczelni mieści się w historycznym budynku pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz.

W Uczelni działają: wydawnictwo, czytelnia multimedialna, dostępna dla mieszkańców Biblioteka, Uniwersytet Dziecięcy, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wolontariat Studencki, Duszpasterstwo Akademickie, Akademicki Związek Sportowy oraz wiele Studenckich Kół Naukowych.

Historyczne budynki uczelni[edytuj | edytuj kod]

W budynku Collegium Primum podczas wojny osadzono pierwszy transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz. Znalazło się w nim 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Dzień ich przywiezienia do Oświęcimia, 14 czerwca 1940 r., uważa się za początek funkcjonowania obozu. To tam odbył się też pierwszy w dziejach obozu apel. Po przeniesieniu więźniów do obozu macierzystego, w budynku Monopolu – zwanym Stabsgebäude (budynkiem sztabowym) – przez pewien czas mieściły się biura administracji obozowej, później kwatery dla nadzorczyń SS i magazyn broni, a w piwnicy zorganizowano pralnię odzieży dla esesmanów. W 2005 r. budynek otworzył swoje podwoje dla kilkuset studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Na elewacji budynku PWSZ umieszczono tablicę upamiętniająca tragiczne wydarzenia, a w korytarzach budynku Collegium Primum znajduje się ekspozycja stała ilustrująca losy więźniów I transportu do KL Auschwitz. Co roku 14 czerwca przed budynkiem Uczelni odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia, w których uczestniczą byli więźniowie obozu.

20 kwietnia 2009 roku, podczas remontu II budynku Uczelni – Collegium sub Horologio – pracownicy ekipy remontowej odkryli zamurowaną w ścianie butelkę, a w niej – ukrytą kartkę. Znajdowały się na niej nazwiska i numery obozowe siedmiu więźniów, którzy jesienią 1944 roku budowali schron przeciwlotniczy w budynku magazynu SS, obecnie należącym do PWSZ. Wszyscy więźniowie mieli 18–20 lat, wśród nich sześciu było narodowości polskiej i jeden francuskiej. Na pamiątkę tego zdarzenia wierna kopia listu wraz z tablicą pamiątkową zawisła w miejscu odnalezienia cennego dokumentu – w przyziemiu budynku Collegium sub Horologio.

Aula budynku Collegium sub Horologio nosi imię innego bohatera Kazimierza Piechowskiego, przedwojennego harcerza, więźnia obozu Auschwitz-Birkenau (nr 918), żołnierza Armii Krajowej, który za swą akowską przeszłość został skazany w Polsce Ludowej i spędził w więzieniu siedem lat. Kazimierz Piechowski zasłynął brawurową ucieczką z obozu, udokumentowaną w filmie pt. „Uciekinier”. Piechowski podczas jednej z wizyt w Uczelni powiedział: „Cieszę się niezmiernie, że w budynkach, które były moim więzieniem, moim piekłem, w których pracowałem i z których rozpoczęła się moja ucieczka do wolności – mieści się ta wspaniała i ważna dla mnie Uczelnia”.

Władze uczelni[edytuj | edytuj kod]

 • Rektor: prof. zw. dr hab. Witold Stankowski
 • Prorektor ds. Studentów: dr n. o zdr. Sonia Grychtoł
 • Prorektor ds. Nauczania i Ogólnych: dr Katarzyna Wadoń-Kasprzak
 • Kanclerz: dr n. med. Katarzyna Matusiak
 • Kwestor: mgr Justyna Kuglin

Struktura uczelni[edytuj | edytuj kod]

 • Instytut Nauk Humanistycznych (dyrektor: prof. nadzw. dr hab. Grzegorz Grzybek)
 • Instytut Pielęgniarstwa (dyrektor: dr n. med. Katarzyna Matusiak)
 • Instytut Nauk Politycznych im. Jana Karskiego (dyrektor: prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Żarna)
 • Instytut Wychowania Fizycznego (dyrektor: prof. nadzw. dr hab. Tomasz Gabryś)
 • Instytut Zarządzania i Inżynierii Produkcji (dyrektor: dr Joanna Stuglik)
 • Instytut Informatyki (dyrektor: dr inż. Katarzyna Pantoł)

Kierunki kształcenia[edytuj | edytuj kod]

PWSZ oferuje możliwość kształcenia na jedenastu kierunkach studiów pierwszego stopnia (studia licencjackie i inżynierskie)[2].

Uczelnia kształci również na trzech kierunkach studiów drugiego stopnia (studia magisterskie):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b STATUT. [dostęp 2017-11-23]. s. 2.
 2. Studia Licencjackie. uczelnia.pwsz-oswiecim.edu.pl. [dostęp 2013-12-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]