Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Absolwenci PIST Czesław Kulak i Danuta Szaflarska, 1939

Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) – państwowa szkoła teatralna utworzona w Warszawie w 1932 z inicjatywy Aleksandra Zelwerowicza (który został jej pierwszym dyrektorem) i Leona Schillera.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej został powołany rozporządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Janusza Jędrzejewicza z 25 sierpnia 1932[1]. Była to szkoła średnia o wysokim poziomie nauczania, który śmiało można porównać z poziomem uczelni. Nauka w niej trwała 3 lata. Początkowo znajdował się tam jedynie Wydział Aktorski, a od 1933 także Wydział Reżyserski. Podczas II wojny światowej instytut ten działał w konspiracji. Szkoła umożliwiała też zdanie eksternistycznego egzaminu aktorskiego.

Po wojnie został reaktywowany w Łodzi w 1945, a w 1946 został przekształcony w Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W 1949 ówczesne władze odsunęły od sprawowania wysokich funkcji Zelwerowicza i Schillera, a szkoła została przeniesiona do Warszawy[2]. W 1955 nadano jej imię A. Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna).

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie.

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. „Gazeta Lwowska”, s. 8, nr 218 z 23 września 1932. 
  2. Akademia Teatralna w Warszawie. [dostęp 2009-03-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]