Panama (kapelusz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panamy z Cuenca

Panama, także kapelusz panama – tradycyjny kapelusz robiony z liści łyczkowca dłoniastego – rośliny z rodziny okolnicowatych[1]. Pomimo swojej nazwy pochodzi nie z Panamy, ale z Ekwadoru. Jego nazwa przyjęła się w czasie budowy Kanału Panamskiego, kiedy stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.

Największym producentem panam jest ekwadorskie miasto Cuenca, a najbardziej znanym ośrodkiem, głównie ze względu na jakość, miasto Montecristi.

Jakość[edytuj | edytuj kod]

Głównym kryterium jakości kapelusza panama, najbardziej wpływającym na jego cenę, jest ilość włókien na cal, liczona zarówno poziomo jak i pionowo, oraz iloczyn tych dwóch parametrów, czyli Montecristi Cuenta – podstawowy parametr jakości kapeluszy używany przez Montecristi Foundation[2].

Wielu producentów stosuje własne parametry jakościowe, numeryczne (Grade 1, Grade 2, itd.) lub słowne (Fino, Fino Fino, Super Fino), lecz nie są one obiektywne i nie są porównywalne pomiędzy różnymi wytwórniami czy dystrybutorami[2].

Na ocenę jakości kapelusza wpływają też: jakość plecienia i ilość błędów, kolor i jego równomierność, oraz kształt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rośliny kwiatowe. Warszawa: Muza S.A., 1998, s. 518-520, seria: Wielka Encyklopedia Przyrody. ISBN 83-7079-779-2.
  2. a b Grades of Quality of Panama Hats. Brent Black Panama Hats. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-25)]. (ang.).