Panmundżom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panmundżom
판문점
Ilustracja
Strefa zdemilitaryzowana w okolicy Panmundżom
Państwo  Korea Północna
Położenie na mapie Korei Północnej
Mapa lokalizacyjna Korei Północnej
Panmundżom
Panmundżom
Ziemia37°57′21″N 126°40′37″E/37,955833 126,676944
Główny budynek północnokoreański, Panmunjak
Północnokoreańscy wartownicy
Most bez powrotu – granica w Panmundżom

Panmundżom (hangul: 판문점, hancha: 板門店, transkrypcja międzynarodowa: Panmunjeom, Panmunjom, stara (błędna) polska forma Panmundżon) – miejscowość na granicy Korei Północnej i Korei Południowej, w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej, na linii demarkacyjnej między obydwoma państwami. 27 lipca 1953 podpisano tu zawieszenie broni w wojnie koreańskiej[1][2]. Obecnie na wieś składa się wyłącznie łączona strefa bezpieczeństwa między krajami. Panmundżom jest w licznych publikacjach postrzegany jako symbol podziału świata na socjalistyczny i kapitalistyczny[3], a także jest jedynym miejscem spotkań delegacji obu krajów. Miejscowość jest tradycyjnym miejscem rokowań w sprawie zjednoczenia Korei[4].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest 53 km na północny zachód od Seulu. Była miejscem spotkań wojskowej komisji rozjemczej UNCMAC[5]. Spotkania komisji rozjemczej odbywały się w kilku namiotach na północ od drogi Kaesong – Seul. Panmundżom, zniszczony podczas wojny koreańskiej, nie istnieje już jako organizm wiejski; znajduje się tu jedynie muzeum pokoju Korei Północnej. W obrębie wsi, ok. 800 metrów na południe od wsi właściwej, choć w obrębie gruntów rolnych należących do wsi, znajduje się łączona strefa bezpieczeństwa między obiema Koreami (ang. Joint Security Area). Od roku 1953 odbywają się tutaj wszystkie spotkania między przedstawicielami obu krajów.

Joint Security Area[edytuj | edytuj kod]

Strefa w całości leży na terenie wioski Panmundżom. W dokumentach i w mediach często nosi nazwę Truce Village[3]. Jest jedynym miejscem wzdłuż całej strefy zdemilitaryzowanej, w którym siły zbrojne obu krajów mają bezpośredni kontakt. Strefa, podzielona linią demarkacyjną na dwie prawie równe części, istnieje od początku w tych samych granicach; zmieniły się jedynie budynki. Bezpieczeństwa w strefie strzeże policja wojskowa. Początkowo poruszanie się w obrębie strefy było dozwolone na całym jej terytorium. Do 1976 strzeżona była przez 35 żołnierzy z każdej ze stron; po zabójstwie dwóch oficerów amerykańskich przez siły północnokoreańskie 18 sierpnia 1976 (incydent z siekierą) siły ochronne zostały wzmocnione i wprowadzono linię demarkacyjną[6]. Do roku 1991 była miejscem spotkań władz północnokoreańskich i dowództwa sił ONZ. Strefa jest atrakcją turystyczną; co roku zwiedza ją 100 000 osób[7].

Panmundżom w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość jest wymieniona w piosence Billy'ego Joela "We Didn't Start the Fire", w której przedstawione są najważniejsze wydarzenia II połowy XX wieku[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Minister Włodzimierz Cimoszewicz w Korei Południowej (pol.). [dostęp 23 maja 2009].
  2. Operacje wojskowe (pol.). [dostęp 23 maja 2009].
  3. a b Lee Jong-Heon: Korea Truce Village At Peace (ang.). [dostęp 23 maja 2009].
  4. Andrzej Bober: Historia koncepcji zjednoczeniowych na Półwyspie Koreańskim (1950-2000) (pol.). [dostęp 23 maja 2009].
  5. Cosmojin Tour (ang.). [dostęp 22 maja 2009].
  6. Peace and security tourist spot (ang.). [dostęp 22 maja 2009].
  7. Pamunjom Tour Information Center (ang.). [dostęp 22 maja 2009].
  8. "We Didn't Start the Fire" (Lyrics) History Summary from 1949-1989 (ang.). [dostęp 23 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]