Panoramiczny happening morski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Panoramiczny happening morskihappening autorstwa Tadeusza Kantora wykonany 23 sierpnia 1967 roku w Łazach k. Koszalina przy okazji cyklicznych plenerów osieckich[1]. Akcja składała się z czterech części[2], a zaangażowani w nią byli zarówno uczestnicy pleneru jak i turyści będący w tym czasie na plaży. Odpowiedzią na rozbudowaną formę happeningu była akcja performatywna Włodzimierza Borowskiego pt. Zdjęcie kapelusza wykonana w czasie trwania tego samego pleneru.

Opis akcji[edytuj | edytuj kod]

W Panoramicznym Happeningu Morskim brali udział wszyscy uczestnicy pleneru, zarówno jako wykonawcy oraz jako widownia reżyserowanego wydarzenia przez Tadeusza Kantora, który przez większość czasu biegał z tubą wydając polecenia.

  1. Koncert Morski[1]Edward Krasiński jako dyrygent we fraku na schodach ustawionych w morzu, przodem zwrócony do fal a tyłem do widowni, dyrygował morzu. W koncert włączył się planowo warkot silnika przejeżdżającego traktora i hałas przejeżdżających między publicznością motocykli oraz gwizd syreny ratowniczej. Dyrygent obróciwszy się ku audytorium z wielkiego wiadra zaczął obrzucać słuchaczy rybami, metodycznie, potem z rosnącą furią. Na koniec zdjął frak i trzymając za końce rękawów z połami opadającymi w dół zasłonił się i tak pozostał.
  2. Tratwa Meduzy[1] – wyreżyserowane przy pomocy grupy uczestników pleneru (w tym Jerzego Beresia), ułożenie żywego obrazu według Tratwy Meduzy Géricault.
  3. Kultura Agrarna na piasku[1] – sadzenie gazet na piasku.
  4. Barbujaż erotyczny[1] – polegał na wcieraniu w siebie przez kilka dziewcząt (studentki z obozu ZSP) masy podobnej do soku pomidorowego.

Dokumentacja fotograficzna[edytuj | edytuj kod]

W 2001 wielkoformatowe wydruki oraz serie zdjęć autorstwa fotografików Eustachego Kossakowskiego oraz Józefa Piątkowskiego z „Panoramicznego happeningu morskiego” znalazły się na wystawie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w dniach 7 kwietnia – 3 czerwca 2001[3].

W dniach 5–6 grudnia 2008 Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” w Krakowie zorganizował wystawę zdjęć pt. „Panoramiczny Happening Morski. Nieznane fotografie Wacława Janickiego i Józefa Piątkowskiego”[4].

W 2007 roku w ramach zainicjowanego przez Ryszarda Ziarkiewicza cyklu Kocham Koszalin na elewacji budynku Muzeum w Koszalinie zawieszono billboard z fotografią przedstawiającą fragment Panoramicznego happeningu morskiego z komentarzem: Kocham ten styl życia[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Panoramiczny Happening Morski (pol.). Cricoteka. [dostęp 2 lutego 2013].
  2. Magdalena Wróblewska: Eustachy Kossakowski "Koncert morski" (pol.). listopad 2009. [dostęp 2 lutego 2013].
  3. Tadeusz Kantor. Niemożliwe, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa [dostęp 2013-02-02] (pol.).
  4. Działalność Cricoteki w roku 2008 (pol.). [dostęp 2 lutego 2013].
  5. Rozważania o nadymaniu - artykuł newsweek.pl (pol.). [dostęp 4 lutego 2013].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Awangarda w plenerze: Osieki i Łazy 1963-1981. Polska awangarda II połowy XX wieku w kolekcji Muzeum w Koszalinie, Ryszard Ziarkiewicz (oprac.), Maria Mikita (oprac.), Koszalin: Wyd. Muzeum w Koszalinie, 2008, ISBN 978-83-89463-07-4, OCLC 836132164.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]