Przejdź do zawartości

Tratwa Meduzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tratwa Meduzy
Le Radeau de La Méduse
Ilustracja
Autor

Théodore Géricault

Data powstania

1819

Medium

olej na płótnie

Wymiary

491 × 716 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Paryż

Lokalizacja

Luwr

Tratwa Meduzy (fr. Le Radeau de La Méduse) – obraz francuskiego malarza Théodore’a Géricaulta.

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

Obraz powstał po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w 1816 roku, dotyczących katastrofy francuskiej fregaty Méduse u wybrzeży Afryki. Po wpłynięciu na mieliznę, większość załogi oraz pasażerów postanowiła dopłynąć szalupami do oddalonego o 60 km lądu. Dla 151 osób które nie zmieściły się do szalup zbudowano tratwę, którą zamierzano holować. Jednak wobec problemów z holowaniem, załogi szalup odcięły tratwę porzucając znajdujących się na niej ludzi na pełnym morzu bez wystarczających zapasów. Większość rozbitków z tratwy poniosła śmierć w wyniku sztormu, wyczerpania oraz walk pomiędzy sobą, dochodziło również do przypadków kanibalizmu. Tratwę odnaleziono po 13 dniach z jedynie 15 ocalałymi osobami na pokładzie[1][2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Géricault scenę z tratwy przedstawił w momencie ratowania pozostałych rozbitków. Tratwa jest unoszona przez wzburzone morze, a na horyzoncie widoczny jest okręt wojenny Argus, który odnalazł rozbitków. Malarz, dzięki kontrastowi pomiędzy światłem a zastygłymi gestami wyrażającymi nadzieję i strach, ukazał dramatyzm i pełną ekspresji scenę.

Zanim powstał obraz, Géricault wykonał wiele szkiców. W tym celu dokonywał obserwacji w klinice doktora Georgeta dla ludzi obłąkanych. Do postaci jednego z rozbitków znajdującego się na pierwszym planie po lewej stronie pozował jego przyjaciel Eugène Delacroix. Prawdopodobnie do namalowania w taki sposób sceny na tratwie zainspirował go również obraz Michała Anioła Sąd Ostateczny i jego fragment z łodzią Charona. Dzieło to Géricault widział trzy lata wcześniej w Kaplicy Sykstyńskiej. Niektóre postacie przedstawione przez francuskiego malarza są bardzo podobne do tych u Michała Anioła.

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

  • W 1994 powstał film pt. Tratwa Meduzy w reżyserii Iradja Aziminiego[3].
  • Jeden z utworów Donguralesko z albumu Dom Otwartych Drzwi nosi tytuł Tratwa Meduzy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. La véritable histoire du "Radeau de la Méduse" (fr.). ARTE France & Grand Angle Productions. TV documentary, 2015.
  2. Włusek 2018 ↓.
  3. allMovie. [dostęp 2021-12-21]. (ang.).
  4. Utwór nr 6. [dostęp 2021-12-21]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]