Parafia Świętego Wawrzyńca w Warzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Świętego Wawrzyńca
Kościół parafialny św. Wawrzyńca
Kościół parafialny św. Wawrzyńca
Siedziba Warzyce
Adres Warzyce 251
38-200 Jasło
Data powołania XIV wiek
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja rzeszowska
Region Podkarpacie
Dekanat Jasło Wschód
Kościół Kościół murowany zbudowany 1903-1906, konsekrowany w 1906 roku
Filie Bierówka - Matki Bożej Królowej Pokoju (odpust 22 sierpnia)
Proboszcz ks. Kazimierz Brzyski RM
Wspomnienie liturgiczne 10 sierpnia (św.Wawrzyńca); Matki Bożej Różańcowej (pierwsza niedziela października)
brak współrzędnych

Parafia Świętego Wawrzyńca w Warzycach - należy do diecezji rzeszowskiej, dekanat jasielski

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafię Warzyce założyli benedyktyni tynieccy (Ordo Sancti Banedicti) w XIV wieku. Jan Długosz w "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" pisze, że Warzyce w połowie XV wieku miały kościół drewniany pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W drugiej połowie XVII wieku wystawił w Warzycach kościół murowany ówczesny proboszcz, ks. Maciej Walentynowicz. Kościół ten z czasem uległ zawilgoceniu i groził zawaleniem. W 1904 roku został rozebrany, a na jego miejscu postawiony nowy kościół (staraniem ówczesnego proboszcza ks. Gracjana Szklarskiego), wg projektu inżyniera Adolfa Kuhna ze Lwowa. Roboty prowadził majster budowlany Józef Romanowski - również ze Lwowa. Budowa trwała dwa lata. 7 października 1906 roku w uroczystość odpustową Matki Bożej Różańcowej, świątynię wraz z trzema dzwonami uroczyście poświęcił ks. infułat Jakub Federkiewicz z Przemyśla. Kościół zbudowany w stylu neoromańskm. Ołtarz główny wybudowano w 1920 roku za ks. Andrzeja Ostrowskiego, natomiast ołtarze boczne w 1955 roku za ks. Józefa Sołtysika. Wszystkie ołtarze wykonał rzeźbiarz Oryszczak z Sanoka. Plebania została wybudowana w 1925 r.

W kościele znajduje się stary wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego. W ołtarzu bocznym, po lewej stronie, znajduje się obraz Matki Bożej Bolesnej, o którym w XVIII w. pisano, że jest to obraz łaskami słynący. W 1972 r. kościół otrzymał nową polichromię, którą wykonał artysta plastyk Zygmunt Wigliusz z Krakowa. W 1975 r. odrestaurowano kościół z zewnątrz, z pomalowaniem dachu na wieży i kościele. W 1996 r. do istniejącego dzwonu sprawiono dwa następne na pamiątkę zbliżającej się pielgrzymki Ojca świętego Jana Pawła II do Dukli i do Krosna.

W 1996 r., w Bierówce, miejscowości należącej do parafii Warzyce, od maja do końca września, wzniesiono w stanie surowym kościół filialny. W 1998 r. prowadzono prace wykończeniowe kościoła w Bierówce. Dnia 15 maja 1999 r. bp Kazimierz Górny uroczyście poświęcił ten kościół nadając tytuł Matki Bożej Królowej Pokoju, dla upamiętnienia licznych mogił zbiorowych z czasów II wojny światowej znajdujących się na terenie parafii.

Przynależność terytorialna[edytuj | edytuj kod]

  • Warzyce - 1350 wiernych
  • Bierówka (4 km) - 600 wiernych

Cmentarz[edytuj | edytuj kod]

Komunalny (pow. 1 ha) wraz z kaplicą cmentarną

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]