Parafia św. Marcelina w Rogalinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia świętego Marcelina
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Rogalin
Adres Rogalin, ul. Arciszewskiego 10
62-022 Mosina
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja poznańska
Dekanat kórnicki
Kościół św. Marcelina
Proboszcz ks. Adam Pawłowski
Wezwanie św. Marcelina
Wspomnienie liturgiczne 26 kwietnia
Położenie na mapie gminy Mosina
Mapa konturowa gminy Mosina, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia świętego Marcelina”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia świętego Marcelina”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia świętego Marcelina”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia świętego Marcelina”
Ziemia52°13′54,227″N 16°56′16,188″E/52,231730 16,937830
Strona internetowa

Parafia świętego Marcelinarzymskokatolicka parafia znajdująca się we wsi Rogalin, w gminie Mosina, w powiecie poznańskim. Należy do dekanatu kórnickiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół wybudowano na polecenie hr. Edwarda Raczyńskiego w 1820 roku (jego budowa rozpoczęła się w 1817). Nosi wezwanie św. Marcelina na cześć Marcelego Lubomirskiego, kuzyna fundatora, poległego podczas oblężenia Sandomierza w 1809 roku, podczas kampanii napoleońskiej[1]. W dolnej części kościoła (mauzoleum) znajdują się tablice pamiątkowe i prochy starszych członków rodziny Raczyńskich oraz sarkofagi, w których pochowano prawnuka fundatora prezydenta RP, hr. Edwarda Bernarda Raczyńskiego, jego córkę Wandę Dembińską z mężem rotmistrzem Ryszardem Dembińskim oraz Rogera Raczyńskiego i jego żonę Konstancję Raczyńską, z domu Lachman. Spoczywa tam również serce fundatora[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny w Rogalinie wyróżnia nietypowa architektura. Wzorem dla tego kościoła była świątynia rzymska, zwana Maison Carrée, znajdująca się we francuskim Nimes, pochodząca z I w. p.n.e. Fronton budynku (z napisem DIVO MARCELLINO) wspiera się na sześciu kolumnach, a boczną elewację zdobią półkolumny. Kościół podzielony jest na dwie kondygnacje – górna pełniła pierwotnie funkcję kaplicy pałacowej (obecnie to kościół parafialny), a dolną stanowi mauzoleum.

W późnych latach Raczyński wypowiadał się krytycznie o kaplicy rogalińskiej. Raziło go połączenie architektury klasycznej z romańsko-gotycką kryptą wewnątrz[3].

Rogalińskie Drogi Ducha Świętego[edytuj | edytuj kod]

Z okazji 200-lecia poświęcenia kościoła w Rogalinie w 2021 roku, dzięki wsparciu finansowemu programu grantowego Caritas Laudato Si, utworzono sieć przyrodniczych szlaków pielgrzymkowych Rogalińskie Drogi Ducha Świętego. Prowadzą one do tego kościoła z 9 miejscowości:

 1. Radzewice (Droga Miłości)
 2. Radzewo (Droga Radości)
 3. Mieczewo (Droga Pokoju)
 4. Poznań-Głuszyna (Droga Cierpliwości)
 5. Daszewice (Droga Uprzejmości)
 6. Mosina (Droga Dobroci)
 7. Puszczykowo (Droga Wierności)
 8. Kamionki (Droga Łagodności)
 9. Rogalinek (Droga Opanowania)

Obejmują one 2 szlaki piesze, 6 szlaków pieszo-rowerowych i 2 pętle rowerowe (w tym dodatkowa Droga Pokoju i Radości). Celem Rogalińskich Dróg jest propagowanie modlitwy do Ducha Świętego o 7 darów (mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Bożą) i 9 owoców (miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie, wg Listu do Galatów 5, 22-23), a także aktywności fizycznej na świeżym powietrzu (ważnej dla zdrowia fizycznego i psychicznego), wiedzy przyrodniczej i historycznej, ekologii integralnej papieża Franciszka (przedstawionej w jego encyklice Laudato si'), oraz ochrona Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i Rogalina jako Pomnika Historii. Udostępnione bezpłatnie na stronie internetowej parafii są zarówno opisy tras wszystkich szlaków, jak i broszury przyrodnicze dla części z nich (przygotowane przez specjalistów z różnych dziedzin: ornitologia, botanika, hydrologia itd.)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Marceli Lubomirski b. 1792 d. 1809 - Rodovid PL, pl.rodovid.org [dostęp 2020-01-12].
 2. Historia | Parafia pw. Św. Marcelina w Rogalinie – Archidiecezja Poznańska, parafiarogalin.pl [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 3. Magdalena Warkoczewska, Malarstwo i grafika epoki romantyzmu w Wielkopolsce : dzieje i funkcje, Warszawa: Państwowe Wydawn. Nauk, s. 50, 1984, ISBN 83-01-04858-1, OCLC 12906749 [dostęp 2020-11-01].
 4. Rogalińskie Drogi Ducha Świętego – Parafia pw. Świętego Marcelina w Rogalinie [dostęp 2021-10-16] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]