Parafia św. Sergiusza z Radoneża i św. Wigora z Bayeux w Colombelles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Sergiusza z Radoneża i św. Wigora z Bayeux
Paroisse Saint-Serge-de-Radonège et Saint-Vigor de Bayeux
Ilustracja
Cerkiew parafialna
Państwo

 Francja

Region

 Normandia

Siedziba

Colombelles

Adres

rue Raspail
14460 Colombelles

Data powołania

1925

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

Arcybiskupstwo Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej

Dekanat

Bretanii

Cerkiew

św. Sergiusza z Radoneża

Proboszcz

ks. Jean Drancourt

Wezwanie

św. Sergiusza z Radoneża

Wspomnienie liturgiczne

25 września

Położenie na mapie Normandii
Mapa konturowa Normandii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Sergiusza z Radoneża i św. Wigora z Bayeux”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Sergiusza z Radoneża i św. Wigora z Bayeux”
Ziemia49°11′59,60″N 0°18′32,65″W/49,199889 -0,309069
Strona internetowa

Parafia św. Sergiusza z Radoneża i św. Wigora z Bayeuxparafia prawosławna w dekanacie Bretanii Arcybiskupstwa Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej Patriarchatu Moskiewskiego w Colombelles[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie parafii było związane z napływem w okolice Colombelles siły roboczej z Europy Wschodniej, jaki miał miejsce na początku XX wieku. Robotnicy narodowości rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej byli wyznania prawosławnego. Ich liczba gwałtownie wzrosła po 1920. Wówczas w okolicach Colombelles urządzony został tymczasowy obóz internowania dla rosyjskich oficerów i żołnierzy, którzy po przegranej przez białych wojnie domowej uciekli z Rosji. Wśród nich była szczególnie liczna grupa dawnych członków Armii Wrangla oraz cywile, którzy razem z nimi ewakuowali się z Sewastopola. Po likwidacji obozu wielu przebywających w nim dawniej Rosjan podjęło pracę w lokalnym przemyśle ciężkim, powiększając liczbę zatrudnionych w nim prawosławnych robotników. Przed 1939 stanowili oni 1/3 wszystkich zatrudnionych.

W latach 20. XX wieku w Colombelles w najważniejsze święta prawosławia zaczęli pojawiać się kapłani Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, były odprawiane nabożeństwa. Z inicjatywy tych księży w 1925 powołana została parafia, której patronem został św. Sergiusz z Radoneża, patron Rusi. Proboszczowie parafii w tym okresie zmieniali się bardzo często. W tym samym roku parafia uzyskała wolno stojącą cerkiew, wybudowaną z prywatnych darów. W 1926 jeszcze niedokończoną cerkiew poświęcił metropolita Eulogiusz (Gieorgijewski). Budynek był gotowy w 1930 i został wykonany w stylu staroruskim.

Przy cerkwi działał rosyjski ośrodek kulturalny z biblioteką. Językiem liturgicznym parafii był cerkiewnosłowiański. Wśród wiernych byli również dawni wierni greckokatoliccy, którzy przeszli na prawosławie z powodu braku swojej cerkwi.

Po II wojnie światowej skład parafii uległ poważnym zmianom. Wielu Rosjan wyjechało z Europy, pojawili się natomiast nowi emigranci z krajów Bloku Wschodniego. Cerkiew została poważnie uszkodzona w czasie działań wojennych. W czasie remontu pokryto ją nowym dachem, zamalowując dawne freski na sklepieniu. W 1944 biskup Włodzimierz (Tichonicki) dokonał rekonsekracji świątyni.

W latach 70. w parafii pojawili się pierwsi konwertyci narodowości francuskiej, zaś część drugiego pokolenia imigrantów z Rosji zatraciła umiejętność posługiwania się językiem rosyjskim. W związku z tym język francuski został językiem pomocniczym w liturgii. Początkowo nabożeństwa w tym języku odbywały się okazjonalnie, następnie raz w miesiącu, zaś od 1994 stał się pierwszym językiem parafii. Zachowano jednak rosyjskie zwyczaje liturgiczne, wykonywane są utwory muzyki cerkiewnej powstałe w Rosji. W tym samym roku drugim – obok św. Sergiusza – patronem parafii został św. Wigor z Bayeux, co miało podkreślać początkową jedność chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.

Nabożeństwa są celebrowane w języku francuskim, według kalendarza nowojuliańskiego[1].

Proboszczem jest ks. Jean Drancourt[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Paroisse Saint-Serge-de-Radonège et Saint-Vigor de Bayeux. archeveche.eu. [dostęp 2020-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-13)]. (fr.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]