Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Jelcz-Laskowice

Adres

Wincentego Witosa 47
55-230 Jelcz-Laskowice

Data powołania

1945

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

wrocławska

Dekanat

Jelcz-Laskowice

Kościół

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Filie

Kaplice mszalne: Dębina; Nowy Dwór

Proboszcz

ks. kan. Marek Hula

Wezwanie

św. Stanisław

Wspomnienie liturgiczne

8 maja

Położenie na mapie Jelcza-Laskowic
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Położenie na mapie powiatu oławskiego
Położenie na mapie gminy Jelcz-Laskowice
Ziemia51°02′24,5″N 17°20′53,5″E/51,040139 17,348194

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach znajduje się w dekanacie Jelcz-Laskowice w archidiecezji wrocławskiej.

Erygowana w 1945. Mieści się przy ulicy Wincentego Witosa. Zarówno parafia, jak i drewniany kościół w laskowickiej części dzisiejszego miasta Jelcz Laskowice istniały już w 1300 roku. W czasie reformacji świątynia przeszła w ręce ewangelików. Podczas wojny trzydziestoletniej spłonęła wraz z dokumentami sprzed 1646 roku. Odbudowa kościoła w obecnym kształcie trwała od 1654 do 1660 roku. Restaurowano go na początku XX wieku. Częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej został przejęty, odbudowany i dostosowany do wymogów liturgii rzymskokatolickiej przez przesiedleńców z Kresów Wschodnich. Aktualnym proboszczem parafii jest ks. Marek Hula. Jego poprzednikami byli księża: Wilhelm Dorożyński, Jan Lach, Franciszek Krosman, Józef Cięciwa, Antoni Rudawski, Józef Kijak, Józef Jamróz i Jacek Dziadkiewicz[1].

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Żywy Różaniec, Wspólnota Krwi Chrystusa, Kościół Domowy, Kółko Misyjne, Eucharystyczny Ruch Młodych, Lektorzy, Ministranci

Terytorium[edytuj | edytuj kod]

Biskupskiego, Chwałowicka, Cicha, Folwarczna, Kolejowa, Kowalińskiego, Lipcowa, Listowskiego, Łąkowa, Majowa, Morelowa, Oleśnicka, Oławska, Parkowa, Polna, Sadowa, Słoneczna, Spokojna, Sportowa, Strzelnicza, Szkolna, Świętochowskiego, Tołpy, Treski, Turniejowa, Tymienieckiego, Wąskopolna, Wiejska, Wincentego Witosa, Wiśniowa, Zacisze, Zielona, Ziołowa, Żurawskiego

Cmentarz[edytuj | edytuj kod]

  • Brzezinki (parafialny)
  • Chwałowice (komunalny)
  • Dębina (parafialny)
  • Nowy Dwór (parafialny)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Szeloch, Duszpasterstwo w dekanacie Jelcz-Laskowice w latach 1988-2012. Studium historyczno-pastoralne, Wrocław: Franciszkańskie Wydawnictwo św. Antoniego, 2013, s. 33-35, ISBN 978-83-63084-44-8, OCLC 891211043.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]