Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Iwano-Frankiwsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Iwano-Frankiwsku
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Ukraina

Siedziba

Iwano-Frankiwsk

Adres

ul. Wowczynecka 92, Iwano-Frankiwsk;
вул. Вовчинецька, 92, Івано-Франківськ

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

lwowska

Dekanat

Iwano-Frankowsk

kościół

Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku

Wezwanie

Jezus Chrystusa Króla Wszechświata

Wspomnienie liturgiczne

ostatnia niedziela zwykła roku liturgicznego

Położenie na mapie Iwano-Frankiwska
Mapa konturowa Iwano-Frankiwska, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Iwano-Frankiwsku”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Iwano-Frankiwsku”
Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa konturowa obwodu iwanofrankiwskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Iwano-Frankiwsku”
Ziemia48°55′49,4″N 24°43′35,1″E/48,930389 24,726417
Strona internetowa

Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Iwano-Frankiwsku – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Iwano-Frankiwsku, w archidiecezji lwowskiej, w dekanacie Iwano-Frankowsk, na Ukrainie.

Historia Kościoła rzymskokatolickiego w Stanisławowie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy drewniany kościół łaciński w Stanisławowie powstał w 1662, tj. w roku założenia miasta. W 1669 arcybiskup lwowski Jan Tarnowski podniósł go do rangi kolegiaty i erygował przy nim kapitułę (zniesioną w 1799 przez rząd austriacki). Wkrótce rozpoczęto budowę kościoła murowanego, który konsekrował w 1703 arcybiskup lwowski Konstanty Józef Zieliński pw. Najświętszej Maryi Panny i śś. Andrzeja i Stanisława. Obie świątynie ufundował założyciel miasta hetman polny koronny Andrzej Potocki[1].

 Osobny artykuł: Kolegiata w Iwano-Frankiwsku.

W 1715 do miasta przybyli jezuici i wkrótce po tej dacie rozpoczęto budowę jezuickiego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po kasacie jezuitów świątynia została kościołem szkolnym, a w 1847 cerkwią unicką[1].

Ponadto z kościołów łacińskich istniały jeszcze w Stanisławowie kościół trynitarzy (od XVII w. do 1830) i kościół św. Józefa (skasowany w 1797)[1].

Kościół pw. Chrystusa Króla zbudowano w latach 1925–1939. W 1961 został zamknięty i znacjonalizowany przez komunistów. Zwrócony w 1989. Obecnie jest to jedyny kościół rzymskokatolicki w mieście, gdyż kolegiata, którą Sowieci również znacjonalizowali, nie została zwrócona i obecnie służy celom świeckim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisławów, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XI: Sochaczew – Szlubowska Wola, Warszawa 1890, s. 191.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]