Parafia Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Państwo  Polska
Siedziba Pilawa,
ul. Słoneczna 21
Data powołania 8 grudnia 1981
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół rzymskokatolicki
Diecezja siedlecka
Dekanat Osieck
Proboszcz ks. kan. Andrzej Banasiuk
Wezwanie Matki Bożej Kodeńskiej
Wspomnienie liturgiczne 31 maja
Położenie na mapie Pilawy
Mapa lokalizacyjna Pilawy
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Położenie na mapie gminy Pilawa
Mapa lokalizacyjna gminy Pilawa
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Położenie na mapie powiatu garwolińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu garwolińskiego
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Ziemia51°57′20″N 21°31′39″E/51,955556 21,527500
Strona internetowa

Parafia pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie – została erygowana 8 grudnia 1981 roku przez siedleckiego biskupa Jana Mazura. Odpust parafialny: ostatnia niedziela maja, Święto Nawiedzenia NMP.

Parafia należy do dekanatu osieckiego. Jej zasięg to miasto Pilawa i wieś Lipówki - ulica Graniczna. Liczy 4200 parafian. Księgi parafialne są prowadzone od 1981 r. Cmentarz grzebalny znajduje się 1,5 km od kościoła.

Pierwszym proboszczem w latach 1981-1989 został ks. Józef Rącz, następnie w latach 1989-2004 ks. Kazimierz Zdunek, w latach 2004-2012 ks. Antoni Sulich, a obecnym proboszczem od 24 lipca 2012 roku jest ks. kan. Andrzej Banasiuk. W parafii działa szereg kółek różańcowych męskich i żeńskich, grupa ministrantów i lektorów, Apostolat Złotej Róży, Wspólnota św. o. Pio, schola dziecięca, chór młodzieżowy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego.

Przez lata Pilawa należała do parafii Osieck, skąd w latach 30. XX wieku przeszła w skład parafii Trąbki, by ostatecznie założyć własną wspólnotę parafialną. Od 2 lipca 2012 r. wikariuszem parafii jest ks. Mariusz Szyszko. Poprzednim wikariuszem był ks. Andrzej Ognik w latach 2011-2012, ks. Tomasz Sałasiński od sierpnia 2009 do końca czerwca 2011 roku, a wikariuszem parafii w Pilawie od 2005 do końca lipca 2009 roku był ksiądz Mirosław Żaczek.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Murowany kościół wybudowany został w latach 1979-1981[1] staraniem proboszcza parafii św. Józefa w Trąbkach ks. Franciszka Geniusza. Styl kościoła jest nowoczesny, fasada dekorowana metodą sgraffito przedstawia Matkę Bożą Kodeńską i dwa anioły. Wnętrze budynku podzielone jest dwoma parami filarów na trzy nawy oraz prezbiterium. Stół ołtarzowy, nadstawy oraz obudowa ołtarzy wyłożone są marmurem. Chór muzyczny z organami nad wejściem głównym wspiera się na dwóch filarach. W dzwonnicy znajdują się trzy dzwony.

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, obok tablice z zawieszonymi wotami. W lewym ołtarzu bocznym wisi obraz Jezusa Miłosiernego, pod nim obraz św. Siostry Faustyny oraz jej relikwie. Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się kaplica bł. Jana Pawła II z obrazem Papieża. W kaplicy znajduje się także figura Madonny z Fatimy oraz Maryi Niepokalanej. W kościele zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej w formie płaskorzeźb w drewnie lipowym. W dwunastu oknach umieszczone są witraże. Ich tematyka obejmuje: strona lewa: Boże Miłosierdzie, św. O. Pio, Boże Narodzenie, św. Józef, św. Piotr, kłosy- symbol Chleba Eucharystycznego; strona prawa: Papież- Polak i Prymas Tysiąclecia, św. O. Kolbe, śmierć Pana Jezusa, św. Antoni, św. Paweł, winogrona- symbol Krwi Pańskiej. W nawach ustawiono 44 dębowe ławki, 6 konfesjonałów i 4 klęczniki.

Ponadto w kościele znajdują się: figura św. Antoniego Padewskiego, obrazy Jana Pawła II i Benedykta XVI, dwie tablice poświęcone żołnierzom AK i mieszkańcom Pilawy poległym w czasie II wojny światowej. W nawie głównej zawieszone są dwa duże żyrandole-pająki, a w nawach bocznych po 6 mniejszych. W kruchcie mieszczą się: krucyfiks, list z osobistym błogosławieństwem Papieża-Polaka skierowany do parafian i obraz Czarnej Madonny oraz tablica pamiątkowa poświęcona budowniczemu kościoła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]