Parafia Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Matki Bożej Kodeńskiej
Ilustracja
Kościół prafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Pilawa

Adres

ul. Słoneczna 21
08-440 Pilawa

Data powołania

8 grudnia 1981

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

siedlecka

Dekanat

Osieck

Kościół

Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie

Proboszcz

ks. kan. Andrzej Banasiuk

Wezwanie

Matki Bożej Kodeńskiej

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie Pilawy
Mapa konturowa Pilawy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Kodeńskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Kodeńskiej”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Kodeńskiej”
Położenie na mapie powiatu garwolińskiego
Mapa konturowa powiatu garwolińskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Kodeńskiej”
Położenie na mapie gminy Pilawa
Mapa konturowa gminy Pilawa, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Kodeńskiej”
Ziemia51°57′20″N 21°31′39″E/51,955556 21,527500
Strona internetowa

Parafia pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie – została erygowana 8 grudnia 1981 roku przez biskupa siedleckiego Jana Mazura. Odpust parafialny: ostatnia niedziela maja, Święto Nawiedzenia NMP.

Parafia należy do dekanatu osieckiego. Jej zasięg to miasto Pilawa i wieś Lipówki – ulica Graniczna. Liczy 4200 parafian. Księgi parafialne są prowadzone od 1981 r. Cmentarz grzebalny znajduje się 1,5 km od kościoła.

Pierwszym proboszczem w latach 1981–1989 został ks. Józef Rącz, następnie w latach 1989–2004 ks. Kazimierz Zdunek, w latach 2004–2012 ks. Antoni Sulich, a obecnym proboszczem od 24 lipca 2012 roku jest ks. kan. Andrzej Banasiuk. W parafii działa szereg kółek różańcowych męskich i żeńskich, grupa ministrantów i lektorów, Apostolat Złotej Róży, Wspólnota św. o. Pio, schola dziecięca, chór młodzieżowy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego.

Przez lata Pilawa należała do parafii Osieck, skąd w latach 30. XX wieku przeszła w skład parafii Trąbki, by ostatecznie założyć własną wspólnotę parafialną. Od 2 lipca 2012 roku wikariuszem parafii jest ks. Mariusz Szyszko. Poprzednim wikariuszem był ks. Andrzej Ognik w latach 2011–2012, ks. Tomasz Sałasiński od sierpnia 2009 do końca czerwca 2011 roku, a wikariuszem parafii w Pilawie od 2005 do końca lipca 2009 roku był ksiądz Mirosław Żaczek.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Murowany kościół wybudowany został w latach 1979–1981[1] staraniem proboszcza parafii św. Józefa w Trąbkach ks. Franciszka Geniusza. Styl kościoła jest nowoczesny, fasada dekorowana metodą sgraffito przedstawia Matkę Bożą Kodeńską i dwa anioły. Wnętrze budynku podzielone jest dwoma parami filarów na trzy nawy oraz prezbiterium. Stół ołtarzowy, nastawa oraz obudowa ołtarzy wyłożone są marmurem. Chór muzyczny z organami nad wejściem głównym wspiera się na dwóch filarach. W dzwonnicy znajdują się trzy dzwony.

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, obok tablice z zawieszonymi wotami. W lewej nawie znajduje się krucyfiks. Po prawej stronie znajduje się Kaplica Miłosierdzia Bożego poświęcona przez bpa Kazimierza Gurdę w 2017 roku. W kaplicy zainstalowane są relikwie m.in. św. s. Faustyny Kowalskiej, św. o. Pio i św. Jana Pawła II. Znajduje się tam obraz Jezusa Miłosiernego, 10 ławek, mały drewniany ołtarz i dwa zamykane konfesjonały. Na bocznych i tylnych ścianach kościoła pojawia się 14 stacji drogi krzyżowych wykonanych w formie płaskorzeźb. Została ona ustanowiona przez bpa Grzegorza Suchodolskiego w 2022 roku. W takim samym stylu ozdobione są filary na wysokości chóru, gdzie ukazani są aniołowie z instrumentami muzycznymi, oraz filary w głównej nawie kościoła, gdzie ukazani są czterej Ewangeliści. W dwunastu oknach umieszczone są witraże. Ich tematyka obejmuje: strona lewa: Boże Miłosierdzie, św. o. Pio, Boże Narodzenie, św. Józef, św. Piotr, kłosy – symbol Chleba Eucharystycznego; strona prawa: Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński, św. O. Kolbe, śmierć Pana Jezusa, św. Antoni, św. Paweł, winogrona – symbol Krwi Pańskiej. W nawach ustawiono 44 dębowe ławki, 6 konfesjonałów i 4 klęczniki.

Ponadto w kościele znajdują się: figura św. Antoniego Padewskiego, obrazy Jana Pawła II i Benedykta XVI, dwie tablice poświęcone żołnierzom AK i mieszkańcom Pilawy poległym w czasie II wojny światowej. W nawie głównej zawieszone są dwa duże żyrandole-pająki, a w nawach bocznych po 6 mniejszych. W kruchcie mieszczą się: krucyfiks, list z osobistym błogosławieństwem papieża Jana Pawła II skierowany do parafian i obraz Czarnej Madonny oraz tablica pamiątkowa poświęcona budowniczemu kościoła.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Józef Rącz (1981–1989)
  • ks. Kazimierz Zdunek (1989–2004)
  • ks. Antoni Sulich (2004–2012)
  • ks. Andrzej Banasiuk (od 2012)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]