Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim - Zawadzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Podwyższenia Krzyża
Ilustracja
Kościół w Zawadzie
Państwo  Polska
Siedziba Wodzisław Śląski
Adres ul. Paderewskiego 198
44-373 Wodzisław Śląski
Data powołania 1953
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Pszów
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim – Zawadzie
Proboszcz ks. Roman Imiołczyk
Położenie na mapie Wodzisławia Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Wodzisławia Śląskiego
Parafia Podwyższenia Krzyża
Parafia Podwyższenia Krzyża
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Podwyższenia Krzyża
Parafia Podwyższenia Krzyża
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Podwyższenia Krzyża
Parafia Podwyższenia Krzyża
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wodzisławskiego
Parafia Podwyższenia Krzyża
Parafia Podwyższenia Krzyża
Ziemia50°00′58″N 18°22′41″E/50,016111 18,378056
Strona internetowa

Parafia Podwyższenia Krzyżaparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Wodzisławiu Śląskim, w dzielnicy Zawada. Należy do dekanatu pszowskiego w archidiecezji katowickiej. Została utworzona 28 maja 1957 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okoliczności, w jakich powstawał kościół w Zawadzie, nie są pozbawione licznych trudności, z którymi jednak ksiądz kanonik Knosala, wówczas już sędziwy człowiek z niebywałą energią potrafił się uporać. Ksiądz kanonik Knosala był głównym promotorem tego przedsięwzięcia. Znał potrzeby religijne swej parafii, znał ludzi. On też odgrywał decydującą rolę przy wyborze miejsca pod nowy kościół i opracowanie wyglądu nowej placówki duszpasterskiej.

W 1947 roku ksiądz Knosała wystarał się o zatwierdzenie planów budowy przez władzę świecką, uzyskał od właściwej władzy zezwolenie na odbiór materiałów budowlanych i rozpoczął budowę, a równocześnie wniósł do Kurii Diecezjalnej projekt kościoła celem jego zatwierdzenia.

Kościół w stylu barokowym, położony na wzgórzu, daleko w okolicy widoczny, zbudowany jest z krzyżowej nawy. Do bramy głównej prowadzą z drogi schody o 22 stopniach. Wymiary: długość – 40,2 m, szerokość – 23,6 m. Kosztorys z 22 IX 1947 r. opiewał na kwotę 2.961.511 zł.

Rozpoczęto budowę w roku 1947 w lipcu, są to czasy bardzo ciężkie, zarobki są niskie bo pracuje się więcej z ofiarności parafian. 3 października 1948 z wielkim uświęceniem wciągany był krzyż na wielką wieżę.

Pierwszą mszę św. odprawił ks. Szczutka, następne ks. Pisula Franciszek, ks. Żelazko Rudolf, ks. Ficek, ks. Łowisz Stanisław, ks. Kulesa Józef, który później w 1953 r. został mianowany pierwszym proboszczem.

Do 12.01.1953 roku należał do parafii Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. W tym dniu bowiem dekretem Kurii Diecezjalnej utworzono z Zawady samodzielną placówkę duszpasterską pozwalając od tego czasu prowadzić Księgę małżeństw i zmarłych.

Pierwszą księgę duszpasterką – Księgę Chrztów Kuria Diecezjalna zezwoliła prowadzić od roku 1949. Ks. Józef Kulesa pasterzował w tej parafii 28 lat, do IX 1980 r. Po nim duszpasterstwo przejął proboszcz, ks. Eugeniusz Cygan. W tym czasie w duszpasterstwie parafialnym skutecznie pomagają następujące grupy: Oaza Rodzin, Oaza młodzieży, Focolari i Dzieci Maryi, nie licząc oczywiście ministrantów. Ks. Eugeniusz Cygan duszpasterzował w Zawadzie przez 23 lata, tj. od września 1980 do 27 lipca 2003 roku. Urodzony w roku 1934 przyjął kapłaństwo w wieku 23 lat i posługiwał w Zawadzie od 44 do 67 roku życia. Pozostawił w Zawadzie swój krzyż prymicyjny, który to ofiarował w czasie odnowienia tabernakulum. Od 27 lipca 2003 roku duszpasterzem w Zawadzie został ks. Andrzej Nowara. Z jego inicjatywy został wybudowany dom parafialny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]