Przejdź do zawartości

Parafia Trzech Świętych Hierarchów w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Trzech Świętych Hierarchów
Ilustracja
Sobór parafialny
Państwo

 Francja

Siedziba

Paryż

Adres

5, rue Pétel,
F–75015 Paris

Data powołania

1931

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Egzarchat

Zachodnioeuropejski

Eparchia

chersoneska

Dekanat

francuski

Sobór

Trzech Świętych Hierarchów

Proboszcz

o. Marek (Swaitogorow)

Wezwanie

Trzech Świętych Hierarchów (Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego)

Wspomnienie liturgiczne

30 stycznia/12 lutego

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór parafialny”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór parafialny”
Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Sobór parafialny”
Ziemia48°50′27,8″N 2°17′57,9″E/48,841056 2,299417
Strona internetowa

Parafia Trzech Świętych Hierarchówprawosławna parafia w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Paryżu, założona w 1931.

Parafia powstała z inicjatywy studentów Instytutu Teologicznego św. Sergiusza i powołanego przez nich 11 lutego 1925 Bractwa św. Focjusza. Bractwo postawiło sobie za cel propagowanie prawosławia w Europie Zachodniej[1]. W 1932 na spotkaniu w Monfort Bractwo wystosowało apel do wszystkich prawosławnych podlegających Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu o działania na rzecz odbudowy „zachodniego prawosławia” i organizacji na terenie Europy Zachodniej struktur, które w przyszłości mogłyby stać się podstawą dla autonomicznych Cerkwi prawosławnych w krajach zachodnich[2]. Jedną z nich miała być parafia w Paryżu. W 1928 księża związani z bractwem (wśród nich dwóch konwertytów narodowości francuskiej) zaczęli odprawiać nabożeństwa posługując się językiem francuskim i własnymi przekładami tekstów liturgicznych[2].

W 1930, kiedy egzarcha Eulogiusz (Gieorgijewski) przeszedł razem z podległą mu strukturą kościelną pod jurysdykcję patriarchy Konstantynopola, bractwo św. Focjusza zdecydowało się wypowiedzieć mu posłuszeństwo i wystąpić o powołanie parafii w jurysdykcji patriarchy Moskwy[3]. W 1931 stosowna prośba została pozytywnie rozpatrzona, jednak bractwo otrzymało polecenie skupienia się na rozwijaniu sieci parafii podległych Moskwie i zatrzymywaniu Rosjan żyjących we Francji w tej jurysdykcji, czasowo odsuwając na drugi plan pracę misyjną ukierunkowaną na Francuzów. W parafii doszło do rozłamu: francuskojęzyczny kler i część wiernych poparła przejście pod jurysdykcję patriarchy Konstantynopola. Grupa ta przejęła lokal, w którym dotąd odbywały się nabożeństwa. W 1932 parafia przeniosła się do budynku przy ulicy Pétel 5, który został następnie zaadaptowany na cele kultu i do dziś pozostaje siedzibą parafii[3]. Obecnie w liturgii stosowany jest język cerkiewnosłowiański[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]