Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kosowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kosowie
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Kosów

Adres

Kosów, ul. Lenina 39,
225262 г. Косава, вул. Леніна, 39

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

pińska

Dekanat

prużański

kościół

Trójcy Przenajświętszej w Kosowie

Wezwanie

Trójca Święta

Wspomnienie liturgiczne

niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego

Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kosowie”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kosowie”
Ziemia52°45′16,0″N 25°09′33,0″E/52,754444 25,159167

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kosowie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w diecezji pińskiej, w dekanacie prużańskim, na Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół katolicki w Kosowie Poleskim został ufundowany w 1520 lub 1526. W okresie reformacji świątynia czasowo została przejęta przez kalwinów i była wykorzystywana jako zbór. W 1626 powstał nowy, drewniany kościół, ufundowany przez wojewodę wileńskiego Lwa Sapiehę. 12 lutego 1746 w kosowskim kościele został ochrzczony Tadeusz Kościuszko. Świątynia przetrwała do 1872, gdy pochłonął ją ogień, podczas pożaru miasta. Na jej miejsce zbudowano obecny kościół, oddany do użytku w 1878.

W latach międzywojennych parafia leżała w diecezji pińskiej, w dekanacie Kosów Poleski. Nosiła wówczas wezwanie Trójcy Przenajświętszej i Świętego Krzyża[1]. W czasach komunizmu parafia funkcjonowała nieprzerwanie. Na budynku kościoła zachował się przedwojenny polski reper z wizerunkiem Orła Białego.

Wnętrze kościoła

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baza Miejscowości Kresowych. [dostęp 2020-12-25]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]